-Ocijenjeno je da je finansijski sistem stabilan, a nivo sistemskog rizika umjeren. Ključnu ranjivost i dalje predstavlja rastuća nelikvidnost realnog sektora, mjerena brojem blokiranih pravnih lica i preduzetnika i iznosom ukupnog duga po osnovu koga je izvršeno blokiranje računa. Stanje u bankarskom sektoru je ocijenjeno stabilnim. Savjet je razmotrio i usvojio Informaciju o stanju bankarskog sektora Crne Gore za maj 2014. godine, u kojoj je konstatovano povećanje ključnih pozicija u agregatnom bilansu banaka u prvih pet mjeseci tekuće godine, i to: aktive, depozita i kapitala, dok krediti i potraživanja od klijenata i banaka bilježe pad. U porastu su i loši krediti. Ohrabruje rast kreditne aktivnosti banaka u prvih pet mjeseci 2014. godine, koja premašuje nivo novoodobrenih kredita u istom periodu prethodne godine. Kamatne stope na novoodobrene kredite bilježe rast. Prosječne ponderisane pasivne kamatne stope na ukupne depozite i dalje imaju silazni trend. Bankarski sistem na kraju maja ostvaruje dobit kao rezultat pozitivnog poslovanja devet banaka, dok su dvije banke iskazale gubitak u poslovanju- saopšteno je Portalu Analitika sa sjednice Savjeta.
Savjet je zaključio da su kamatne stope izuzetno visoke i da imaju negativan uticaj na očuvanje finansijske stabilnosti.
-Stoga je Savjet donio odluku da uputi preporuku bankama da u narednom periodu snize nivo aktivnih kamatnih stopa. Savjet se upoznao sa Izvještajem o radu bankarskog ombudsmana za period januar – jun 2014. godine- zaključuje se u saopštenju.