Plivanje je najbolji način da se rashladite u vrelim ljetnjim danima, pa stručnjaci savjetuju da posvetite više vremena ovom vidu rekreacije nego sunčanju. Ravnomjerno angažuje sve mišiće, steže ih i isteže.
Voda stvara veći otpor od vazduha, pa morate da se trudite dvanaest puta više nego kada vježbate na suvom. Tako jačate muskulaturu, ali i efikasno se oslobađate napetosti i nagomilanog stresa.
Rekreacija u vodi podiže imunitet, usporava proces starenja kože i topi kalorije, pa se posebno preporučuje gojaznim osobama, jer se brže eliminiše višak kilograma.
Žene koje plivaju pet puta nedjeljno, za 20 procenata smanjuju rizik od raka dojke, pokazalo je američko istraživanje. Dok se krećete u vodi, istovremeno koristeći ruke i noge, povećava se kapacitet pluća, jača srčani mišić, stabilizuje krvni pritisak i poboljšava snabdijevanje organizma kiseonikom.
Peraja za savršene noge: Plivanje sa perajima, tvrde stručnjaci, savršeno zateže mišiće na nogama. Za pravi efekat potrebno je da svakodnevno, najmanje 15 minuta, plivate slobodnim ili leđnim stilom, a najbolji učinak se postiže energičnim pokretima u trajanju od pola minuta. Zatim napravite isto toliku pauzu, pa nastavite. Ovaj vid rekreacije pokreće sve mišiće, pruža snažniji otpor i troši više kalorija, čak 450 za 30 minuta. Trening počnite tako što ćete da sjednete na dno u plitkoj vodi i mašete nogama sa perajima, dva puta po deset minuta, s kratkom dvominutnom pauzem.
Aktivnosti u vodi posebno se preporučuju osobama koje imaju problema sa zglobovima, jer nema opterećenja kada se vježba na ovaj način, oni postaju pokretljiviji, posebno je dobro za kukove i kolena.
Plivanje se preporučuje svima, i to od prvog dana života, pa do pozne starosti, kako ženama, tako i muškarcima. Idealna je rehabilitacija poslije sportskih povreda, uganuća, istezanja i preloma. Voda posebno opušta leđne mišiće, koji su uvijek napeti dok hodamo ili sjedimo. Ona je i pravi lijek za osobe koje dugo sjede i češće pate od srčanih bolesti i viška kilograma. Ako se redovno rekreiraju na ovaj način, mogu da ojačaju srčani mišić, ubrzaju cirkulaciju i poprave cjelokupno zdravlje.
Što češće plivate, rezultati su bolji, da biste primijetili napredak, trebalo bi da to radite najmanje 10 minuta, bez prestanka. Ako plivate tri puta nedjeljno po 30 minuta ili dva puta po 60, ubrzo ćete da primijetite kako se mišići zatežu, naročito stomak i ramena. Ipak, najvažnije je da znate koja tehnika vam odgovara...
Ako imate problema sa kičmom, prija vam leđni stil jer jača mišiće leđa, ramena, ruku, a najmanje opterećuje kičmu. Dovoljno je da plivate od pet do 10 minuta, a zatim napravite predah.
Kraul je brz i zahtijevan, najefikasnije topi kalorije jer se angažuju sve mišićne grupe, naročito "trbušnjaci". Leđni kraul je idealan ako želite da se riješite celulita na nogama i zadnjici, a preporučuje se i kod problema u vratnom i donjem dijelu leđa.
Delfin (leptir) je tehnički najteži i zato iziskuje najviše napora, ali je veoma atraktivan. Mogu da ga uspješno izvedu osobe koje imaju snažna ramena, leđa i mišiće na nogama. Snažni zaveslaji rukama razvijaju muskulaturu.
Prsni stil je sporiji i posebno odgovara ženama. Ipak, ako imate probleme sa kičmom, izbjegavajte ovaj vid plivanja, jer previše isteže vratni dio kičme.
Poslije napornog plivanja, najbrže će vas opustiti ležanje na vodi.
Izvor: Večernje novosti; foto: b92.net