Ministar Branimir Gvozdenović istakao je važnost rada Centra u cilju rješavanja postojećih izazova za održivi razvoj društva, a u narednom periodu moći će se govoriti o konkretnim rezultatima.
„Regionalna konferencija o održivom razvoju imaće poseban značaj u smislu promocije djelovanja Centra, kako u nacionalnom tako i u regionalnom kontekstu, ali i u donatorskoj zajednici. Ovaj događaj biće dobra prilika da se osvrnemo na trenutno stanje i potrebe zemalja regiona u pogledu održivog razvoja. S obzirom da je jedan od ciljeva Centra upravo unapređenje saradnje sa zemljama regiona, smatram da je pokretanje dijaloga o zajedničkim prioritetima, budućim projektima i izgradnja partnerstava od ključne važnosti“, naglasio je ministar Gvozdenović.
Na konferenciji se očekuje učešće istaknutih zvaničnika sistema UN, EU i drugih međunarodnih organizacija, kao i ministara zaduženih za pitanja održivog razvoja u zemljama regiona. Izlaganja i tematske sesije vodiće istaknuti pojedinci i međunarodno priznati eksperti iz oblasti održivog razvoja.
Rastislav Vrbenski, stalni predstavnik UNDP/koordinator Sistema UN naglasio je da je Centar jedna od najvažnijih inicijativa pokrenutih u partnerstvu sa Vladom Crne Gore i da kao takav ima punu podršku Kancelarije UNDP u našoj zemlji i Centrale UNDP u Njujorku. Podsjetio da je Centar osnovan u pravom trenutku imajući u vidu proces definisanja ciljeva održivog razvoja nakon 2015. godine, kao i kompleksne zahtjeve pridruživanja Evropskoj uniji i značaj regionalne saradnje u tim procesima.
„Nakon Samita Rio+20 UNDP i Vlada Brazila su osnovali Globalni centar za održivi razvoj. Veze našeg Centra u Crnoj Gori sa Rio Centrom i globalnom mrežom centara otvoriće ogromne mogućnosti za razmjenu iskustava, znanja, praksi i unapređenje partnerstava. Nadamo se da ćemo uz našu saradnju i uz podršku partnera i Evropske unije postati jedna od važnih tačaka u ovoj mreži“, istakao je Vrbenski.
Upravni odbor je usvojio polugodišnji izvještaj o rezultatima i konstatovao da je u prethodnom periodu urađen detaljan pregled projekata koji se sprovode u okviru Centra i relevantnih ministarstava, kako bi se obezbijedila njihova usklađenost i podstakla međusektorska saradnja. U proteklih šest mjeseci, tim Centra za održivi razvoj u saradnji sa partnerima je postigao brojne rezultate, da izdvojimo samo nekoliko: završena je rekonstrukcija bolnice Danilo I u skladu sa mjerama energetske efikasnosti; objavljen je prvi Izvještaj o stanju životne sredine na bazi indikatora; izrađen je nacrt Izvještaja druge nacionalne komunikacije o klimatskim promjenama prema okvirnoj Konvenciji UN o klimatskim promjenama; unaprijeđena je Strategija biodiverziteta; izrađen je geoportal i mobilna aplikacija za inovativnu promociju aktivnog turizma u zaleđu primorskog regiona; sačinjen Regionalni izvještaj o upravljanju ekološkim crnim tačkama; završen konsultativni proces za područje budućih regionalnih parkova Piva i Komovi; razvijen informacioni sistem za Nacionalne parkove; potvrđene ekološke vrijednosti i aranžmani za upravljanje postojećim zaštićenim područjima; urađena procjena izvodljivosti i usaglašen plan proglašenja za uspostavljanje morskog zaštićenog područja na Platamunima, itd.Na osnovu prijedloga sa prethodne sjednice, Upravni odbor je usvojio odluku o proširenju, tako da će u daljem radu ovog tijela učestvovati tri nova člana: Sanja Vlahović, ministarka nauke, Ljubiša Perović, ambasador u Stalnoj misiji Crne Gore pri Ujedinjenim nacijama u Ženevi i Milorad Šćepanović, ambasador Crne Gore u Stalnoj misiji Crne Gore pri Ujedinjenim nacijama u Njujorku. Članovi Upravnog odbora od njegovog osnivanja su: ministar održivog razvoja i turizma Branimir Gvozdenović, stalni predstavnik UNDP/koordinator Sistema UN u Crnoj Gori Rastislav Vrbenski, ministar ekonomije Vladimir Kavarić, ministar vanjskih poslova i evropskih integracija Igor Lukšić i savjetnik u kabinetu predsjednika Vlade Crne Gore za vanjsku politiku Nebojša Kaluđerović.