Abiznis

Na hranu najviše troše žitelji siromašnih zemalja

0807fastfoodok
S
tanovnici siromašnih zemalja izdvajaju znatno više sredstava iz kućnog budžeta za hranu nego građani bogatih država, pokazala je studija američkog sekretarijata za poljoprivrednu ekonomiju na osnovu podataka iz 2012.

Na hranu najviše troše žitelji siromašnih zemalja
Portal AnalitikaIzvor

Prosječno mjesečno izdvajanje Amerikanaca za hranu iznosi 6,6 odsto ukupnog kućnog budžeta, dok Pakistanci moraju za hranu da potroše 47,7 odsto budžeta.

U Evropi, takođe, statistički podaci pokazuju da je udeo potrošnje za hranu mnogo manji u bogatijim nego siromašnim zemljama. Njemci izdvajaju za hranu 10,9 ukupnog kućnog budžeta, Britanci 9,1odsto, Francuzi 13,2, Italijani 14,2, Grci 16,5 odsto.

Navike u ishrani takođe utiču na količinu izdvojenog novca za kupovinu hrane koja se sprema kod kuće. Amerikanac u prosjeku potroši 2.273 dolara godišnje na hranu pripremljenu kod kuće, Njemci 2.481 dolara, Francuzi 3.037 dolara, a Norvežani 4.485 dolara.

Troškovi zavise od poreske politike države i subvencija u pogledu poljoprivrednih proizvoda, tako da postoje izuzeci od pravila, o čemu svjedoči podatak da je udio troškova u kućnom budžetu za hranu viši u Rusiji nego u Indiji. Rusi izdvajaju 31,6 odsto kućnog budžeta za hranu a Indusi 25,2 odsto.

Jedno od najvećih izdvajanja za hranu proporcionalno mjesečnim primanjima poslije Pakistanaca imaju Kamerunci 45,9 odsto, Kenijci 44,8 odsto i Alžirci 43,2 odsto.

U studiji se navodi da su zemlje koje najviše troše za hranu upravo države čiji su stanovnici najosjetljiviji u pogledu pothranjenosti.

Loša žetva ili iznenadna suša može lako da izazove glad mnogobrojnih Pakistanaca, dok prosječnom Amerikancu to nikako ne može da se dogodi.

(blic.rs)

Portal Analitika