Sud je odlučio da zabrani sve transakcije sa imovinom KAP-a, uključujući nedavno najavljenu prodaju fabrike kompanije Uniprom od strane Vlade Crne Gore, po cijeni od 28 miliona eura, prije rješenja po tužbi En+. Rješenje okružnog suda u Nikoziji biće poslato na izvršenje u Crnoj Gori, kao i u zemlje, gdje su registrovani glavni aktivni poslovni partneri Kombinata, koji je pod stečajem. Prema postojećim međunarodnim sporazumima Crne Gore rješenja suda na Kipru su obavezna za izvršenje.
„Tekuća prodaja imovina KAP-a teče uz grubo kršenje zakona Crne Gore i međunarodnog prava. Pored ostalog stečajni upravnik nije izvršio finanjsijsku analizu načina prodaje imovine, a odmah je donio odluku o prodaji KAP-a u cijelosti jednom kupcu. O mišljenju ostalih povjerilaca, osim Vlade Crne Gore, stečajni upravnik uopšte ne vodi računa. Pored toga i sama procedura natječaja je više puta bila prekršena, kao i rokovi zaključenja ugovora, a sastav stečajne mase je bitno promijenjen nakon što je zemljištima KAP-a promijenjen status u povoljniju kategoriju. Na žalost, sudovi Crne Gore u ovom stečajnom postupku ignorišu mnogobrojna kršenja zakona, na osnovu čega možemo doći do zaključka o postojanju temeljnih problema vezanih za odvojenost izvršne i sudske vlasti u zemlji. Najveći strani investitori u privredu Crne Gore bivaju prevareni od strane vlasti zemlje, i, kako pokazuje praksa, uopšte ne mogu da računaju na zaštitu svojih prava u lokalnim sudovima“, naglasio je predstavnik En+ Pavel Prijmakov.
Strukture En+ ranije su već pokrenule dva arbitražna postupka protiv vlade Crne Gore vezana za kršenje uslova pomirenja iz 2009. godine, kao i Međuvladinog sporazuma o zaštiti stranih investicija između Republike Kipar i Crne Gore. Ukupni iznos potraživanja prema vladi Crne Gore po ovim tužbama iznosi više od 700 miliona eura, uključujući naknadu štete koju su strukture En+ pretrpjele zbog postupanja vlade Crne Gore, kao i povrede ranije zaključenih partnerskih sporazuma sa investitorom.
foto: seebiz.eu