Ovogodišnje aktivnosti su počele početkom marta, kada su na bazenima u Budvi održane prve provjere – ovjere licenci, dok su početkom maja počeli i prvi kursevi za spasioce na vodi, koji se održavaju u Nastavnom centru za obuku spasilaca na vodi, u Domu solidarnosti u Sutomoru, koji se realizuju po evropskim i svjetskim standardima, navodi se u saopštenju dostavljenom Portalu Analitika.
Crveni krst Crne Gore je 1997. godine postao punopravni član ILS-e (Međunarodne federacije za spašavanje života na vodi). Na osnovu toga je Crveni krst, kao jedini predstavnik naše države u ILS-i, stekao legitimno pravo i obavezu da sprovodi zadatke koja ova međunarodna federacija predviđa.
Svaki kandidat prije same obuke mora uspješno položiti provjeru psiho-fizičkih sposobnosti u moru, koja podrazumijeva ispunjavanje određenih normi (ronjenje na dah – 20 metara i više, plivanje na 50 metara za 50 sekundi i plivanje na 300 metara za 6 minuta i 20 sekundi).
Za sticanje licence spasioca potrebno najmanje 100 časova nastave (praktične, teoretske i prva pomoć), dok na završnom ispitu kandidati moraju da pokažu zadovoljavajuće znanje u oblasti plivačkih sposobnosti, teorije spasilaštva i pružanja prve pomoći.
Aktivnosti na obuci spasilaca na vodi, kao dio programa pripreme za djelovanje u vanrednim situacijama, Crveni krst Crne Gore sprovodi u saradnji sa Ministarstvom održivog razvoja i turizma Vlade Crne Gore i Javnim preduzećem za upravljanje morskim dobrom.