Na konferenciji su predstavljeni Studija i Izvještaj o upravnim postupcima u oblasti prostornog planiranja i izgradnje koju je pripremio CeMI, uz učešće predstavnika institucija koje su aktivno doprinijele realizaciji projekta: Ministarstva održivog turizma i razvoja, Uprave za inspekcijske poslove, Opštine Budva, Ulcinj i Opštine Žabljak.
Zlatko Vujović, predsjednik UO CeMI, u svom uvodnom izlaganju naveo je da Centar za monitoring i istraživanje, početkom 2013. pokrenuo projekat koji ima za cilj ”da doprinese unaprijeđenju transparentnosti, odgovornosti, efikasnosti i smanjenju prostora za korupciju u sprovođenju upravnih postupaka u oblasti prostornog planiranja i izgradnje u Crnoj Gori”.
- Prostorno planiranje i izgradnja objekata je jedna od oblasti koja je u prethodnom periodu obilovala reformama, kako zakonodavnog, tako i institucionalnog tipa. Reforme su imale za cilj da otklone probleme u implementaciji pravnog okvira – koje su vodile nepoštovanju zakona, uvećavajući prostor za pojavu korupcije i stvaranju atmosfere sistemske nesigurnosti. Upravo iz tih razloga, po prvi put je stvorena ideja realizacije projekta ovog tipa, koji je imao za cilj da kroz intezivne aktivnosti praćenja poštovanja međunarodnih standarda i nacionalnog zakonodavstva od strane institucija i pojedinca, identifikuje ključne probleme i preporuči modele za prevazilaženje istih - istakao je Vujović.
Danilo Gvozdenović, generalni direktor za građevinarstvo iz Ministarstva održivog razvoja i turizma istakao je da je ovaj projekat je privukao pažnju civilnog sektora na ono što u lokalnim samoupravama i resornom ministarstvu već godinama radimo skupa”.
- To je sprovođenje reformi, koje imaju za cilj smanjenje perioda za dobijanje građevinskih dozvola i povećanje transparentnosti u tim postupcima. CEMI je u ovom izvještaju prepoznao određene probleme u primjeni propisa i dao preporuke za njihovo rješavanje – rekao je Gvozdenović.
Milorad Marković, autor Studije i Izvještaja, kaže da je CeMI u toku realizacije ovog projekta došao do opšte ocjene da postoji optimalni pravni okvir koji nije u potpunosti usaglašen sa pravnim tekovinama EU u ovoj oblasti, ali će država kroz proces pregovora sa EU nastojiti da osigura postepeno usklađivanje.
Pojednostavljenje procedura za građanina u sprovođenju postupka na lokalnom nivou značilo je povećanje obaveza za lokalne samouprave, koje nijesu bile praćene jačanjem administrativnih, tehničkih i ljudskih kapaciteta lokalnih organa koji su zaduženi za izdavanje urbanističko-tehničkih građevinskih dozvola, upotrebnih dozvola i tako dalje. Zato je potrebno uložiti napore na daljem jačanju pravnog okvira, kao i ojačati kapacitete nadležnih organa.
- U određenom broju analiziranih slučajeva uočeno je da organi nadležni za rješavanje donose rješenja u kojima su izreke nepotpune, a obrazloženja krajnje uopštena. Tokom sprovedenog istraživanja identifikovani su slučajevi u kojima rješenje ne sadrži podatke o veličini dijela urbanističke parcele na kojoj je izdata dozvola za gradnju građevinskom dozvolom; u rješenju se ne navode podaci o zauzetosti površine parcele, rješenje ne sadrži oznaku planskih dokumenata na osnovu kojih je izdata građevinska dozvola i sl - rekao je Marković, i preporučuje da bi organi nadležni za odlučivanje i službena lica trebalo posebnu pažnju da posvete navođenju svih relevantnih činjenica u izrekama i obrazloženjima rješenja.
- Pravo na žalbu stranaka u analiziranim predmetima se poštovalo. Sva analizirana rješenja organa lokalne uprave sadrže uputstvo o pravnom sredstvu, odnosno pravnu pouku, u kojoj se ukazuje da stranke mogu izjaviti žalbu protiv rješenja Glavnom administratoru, kao drugostepenom organu, u roku od 15 dana od dana prijema rješenja, naveo je Marković, sa preporukom da praksu dosljednog poštovanja prava na žalbu treba nastaviti i ubuduće.
Konferenciji koja se danas održala na Žabljaku, prisustvovali su Nils Ragnar, ambasador Kraljevine Norveške, Danilo Gvozdenović, generalni direktor za građevinarstvo iz Ministarstva održivog razvoja i turizma, dr Božidar Vuksanović, direktor Uprave za inspekcijske poslove, Lazar Rađenović, predsjednik Opštine Budva i Isailo Šljivančanin, predsjednik Opštine Žabljak, predstavnici Uprave za inspekcijske poslove i resornog ministarstva, službenici opština obuhvaćenih projektom i predstavnici civilnog sektora.
Projekat „Monitoring upravnih postupaka u oblasti prostornog planiranja i izgradnje“ Centar za monitoring i istraživanje sprovodi uz podršku Ambasade Kraljevine Norveške.