Riječ je o manifestaciji kojom Muzička akademija na Cetinje već godinama dovodi neke od najpoznatijih imena umjetničke muzike, kako sa svjetske scene, tako i onih koji stasavaju u toj instituciji.
- Ove godine Espressivo će biti dijelom Grad teatra Budva, kao njen muzički segment, a biće organizovane i ljetnje radionice za najbolje studente i učenike muzičkih škola. Novina je da će publika biti u prilici da uživa u koncertima u toku sva tri ljetnja mjeseca. Naime, 7. Espressivo biće zatvoren 11. avgusta koncertom Orkestra „Ipolitov-Ivanov“ iz Moskve. Naglasak festivala je na vrhunskim koncertima solističke, kamerne i orkestarske umjetničke muzike – podsjeća muzički urednik i direktor Espressiva, dekan Muzičke akademije sa Cetinja Miran Begić.
Jaroslav Nadržicki rođen je u Žaganju, u Poljskoj, a sa 16 godina debitovao je sa orkestrom Moskovskog konzervatorijuma u sali Konzervatorijuma Čajkovski . Diplomirao je sa najvišom ocjenom na Muzičkoj akademiji „I. J. Padarevski“ u Poznanju i na Kraljevskoj muzičkoj akademiji, u klasi profesora Igora Petruševskog. Godine 2010. osvojio prvu nagradu na Međunarodnom violinskom takmičenju „Aram Hačaturijan“ u Jermeniji, godinu ranije na Međunarodnom takmičenju „Đorđe Enesku“ u Bukureštu, i u Valsesiji u Italiji. Laureat je i sa takmičenja u Viljnusu, Berlinu, Londonu, kao i u Švajcarskoj, Poljskoj i Austriji. Ostvario je zapažene nastupe u Velikoj Britaniji, SAD, Koreji, Austriji, Njemačkoj, Crnoj Gori, Hrvatskoj, Švajcarskoj, Italiji, Francuskoj, Rusiji, Litvaniji, Venecueli i Finskoj, a njegovi koncerti su emitovani na mnogobrojnim evropskim televizijiskim stanicama. Nastupao je sa čuvenim orkestrima, među kojima su Londonski filharmonijski orkestar i Hamburška filharmonija, kao i različiti ansambli iz Viljnusa, Rumunije, Slovačke, Poljske. Koncertrirao je u Londonu, Moskvi, Sankt Peterburgu, Jerevanu, Varšavi, Brnu, Bečku, Salcburgu. Njegovi budući planovi uključuju nastup sa Simfonijskim orkestrom Njemačkog radija u Lajpcigu i sa Londonskim filharmonijskim orkestrom, kao i mnogobrojne recitale širom Evrope.
Bojan Martinović rođen je 26. oktobra 1981. godine na Cetinju. Nižu i srednju školu završio je u Kotoru, u klasi prof. Ilije Miloševića, a od 1996. godine studira na Muzičkoj akademiji na Cetinju, u klasi prof. Vladimira Bočkarjova. U istoj klasi nastavio je magistarske studije, gdje je 2005. godine magistrirao sa najvišom ocjenom. Od 2002. godine se bavi pedagoškim radom, prvo kao profesor u Srednjoj muzičkoj školi u Kotor, a zatim u nastavi na Muzičkoj akademiji na Cetinju, gdje je sarađivao i sa Svetlanom Bogino i Vladimirom Ogarkovom. Od 2009. godine docent na predmetu klavir. Usavršavao se kod Vladimira Ovčinjikova, Kristofa Bernera i Noela Floresa. Pored svoje solističke karijere, sa velikim uspjehom nastupa u okviru raznih kamernih ansambala i sarađuje sa brojnim domaćim i stranim umjetnicima, poput Marine Jašvili, Petera Langartnera, Romana Simovića, Igora Perazića, Vladislava Igulinskog, Ksenije Akejnikove, Danijela Cerovića i Zorana Zakrajšeka. Nastupao je u najvećim dvoranama cijelog regiona, kao i u Italiji, Njemačkoj, Austriji, Francuskoj, Belgiji, Velikoj Britaniji, Rusiji i Libanu. Laureat je mnogih domaćih i internacionalnih takmičenja, još od učeničkih dana. Bavi se i komponovanjem, a do kraja godine će biti izdat albuj njegove autorske muzike.
Do 11. avgusta, pred publikom u Ministarstvu kulture na Cetinju nastupiće još laureati takmičenja „Manja Radulović-Vulić“, italijanski duo mecosoprana Monike Karleti sa pijanistom Đorđom Marinijem, Trio Muzičke akademije sa Cetinja, zatim trio eminentnih ruskih umjetnika koji čine Polina Osetinskaja (klavir), Mihail Berežnitski (viola) i Denis Šapovalov (violončelo). Resitale će prirediti pijanisti Vladimir Vijardo iz Rusije i Miloš Pavlović iz Srbije. Nastupiće duo violončeliste Aleksandra Rudina u pratnji pijaniste Alekseja Molčanova iz Rusije, a zatim i trio našeg pijaniste Vladimira Domazetovića. I ove godine ćemo čuti violončelistu Viktora Uzura, ovog puta u pratnji Đulje Kacarave ne klaviru.
Na programu su takođe koncerti koje će održati Moskovski akademski orkestar „Ipolitov-Ivanov“ kojim diriguje Valerij Vorona, i Dankan Mektrir sa profesorima Ljetnje akademije SomeAir Academy na Cetinju. Predavači na pomenutoj Akademiji ove godine su Vladimir Vorona (violina), Vladimir Viardo (klavir), Mihail Berežnitski (viola), Viktor Uzur (violončelo) i Aleksandar Bondurjanski (klavir). Konačno, biće promovisan i zbornik „Uloga i značaj istraživača muzičke baštine Crne Gore“.