Literatura

Milena i Tatjana dobitnice izdanja „Nove knjige“

2306novaknjiga
P
ortal Analitika
i izdavačka kuća Nova knjiga sa Gradskom knjižarom, nagradili su dva naša čitaoca sa po jednim naslovom podgoričkog izdavača.

Milena i Tatjana dobitnice izdanja „Nove knjige“
Portal AnalitikaIzvor

Milena Gojnić je dobila knjigu „Krive su zvijezde“, dok je Tatjana Marković dobila izdanje  „Američki derviš“, koje se pored brojnih drugih izdanja mogu kupiti u nekoj od Gradskih knjižara.

Nova knjiga je izdavačko preduzeće osnovano prije desetak godina u Podgorici, a do danas je objavila više stotina izdanja u deset različitih biblioteka i postala najveći distributer i izdavač knjiga u Crnoj Gori. U sklopu Nove knjige posluje lanac Gradskih knjižara, koje su ujedno najsnadbjevenije u Crnoj Gori, sa više od 30.000 naslova, kako domaćih izdavača, tako i izdavača iz regiona i šire. Knjižare se nalaze u Podgorici, Nikšiću, Budvi, Igalu i Tivtu, a najveća se nalazi na Trgu Republike u Podgorici.

2306krivesuzvijezdeDžon Grin: Krive su zvijezde

Izdavačka kuća Nova knjiga nedavno je objavila roman Džon Grina „Krive su zvijezde“.

- Grin nam pokazuje pravu ljubav dvoje tinejdžera koji prihvataju jedno drugo u ponižavajućim fizičkim i emotivnim iskušenjima – i to je romantičnije od ma kakvog zalaska sunca na plaži –

Svijet gledamo kroz oči šesnaestogodišnje Hejzel koja boluje od raka i zbog roditelja kreće na terapiju u Grupu za podršku mladima oboljelim od raka. Nimalo oduševljena tom idejom, djevojka čiji društveni život do tada nije ni postojao, upravo na mjestu na kojem svi pričaju o svojoj usamljenosti i životnim nedaćama doživljava pravu ljubav nakon što upozna sedamnestogodišnjeg bivšeg košarkaša Ogastasa.

Uprkos medicinskom čudu koje je smanjilo tumor i kupilo joj još nekoliko godina života, Hejzel je oduvijek bila u terminalnoj fazi bolesti – njeno posljednje poglavlje bilo je ispisano odmah uz postavljenu dijagnozu. Ali onda se u Grupi za podršku pojavio Ogastus Voters, i njena priča je ponovo napisana.

Mladom američkom reditelju Džošu Bunu roman Džona Grina je poslužio kao isnpiracija za istoimeni film.

Ajad Aktar: Američki derviš

2306americkidervisAko volite „Lovca na zmajeve“ ovo je prava knjiga za vas.

Hajat Šah je mladi Amerikanac. Njegov uobičajeni život – odlasci u školu, igranje bejzbola i video-igara – specifičan je samo po njegovom pakistanskom nasleđu i čestim zatezanjem odnosa između njegovih roditelja, koji se svađaju zbog nečega za što je on odveć mlad da shvati. A onda stiže Mina i sve se mijenja..

Mina je najstarija drugarica Hajatove majke. Nezavisna je, lijepa i bistra, i iz Pakistana stiže na prag kod Šahovih u trenutku kada se raspada nesrećni brak. Čak ni Hajatov sumnjičavi otac ne može da porekne da Mina u njihov dom unosi snagu i sreću. Njena duboka duhovnost oživljava muslimansku vjeru porodice, što kod Hajata ostavlja trag kao ništa do tada. Proučavajući „Kuran“ pored Mine i uživajući u njenoj usrdnoj pažnji, on osjeća da ima jedan sasvim novi cilj i da je sve više zaljubljen u svoju učiteljicu.

Kada Mina upozna čovjeka s kojim počne da se viđa, Hajat se osjeća iznevjereno. Njegove strasti, i duhovne i ljubavne, primoravaju ga da preispita sve u što je povjerovao kao u istinu. Upravo kada Mina pronađe sreću, Hajat je prinuđen da nešto učini – nešto što će imati razorne posljedice po sve koje on najviše voli.

„Američki derviš“ je blistavo napisan, odmjeren i emotivno silovit pogled na uzajamno djelovanje vjere i savremenog života. I sam Aktar odrastao je na Srednjem zapadu Amerike, te posredstvom Hajata Šaha čitaocima slikovito prikazuje moćne sile koje utiču na mladiće i djevojke koji odrastaju kao muslimani u Americi. Ovo je iskren, lični roman o kojem će čitaoci razmišljati dugo nakon što okrenu poslednju stranicu.

Portal Analitika