Danas se u Sutomoru organizuje i provjera/ovjera licenci za postojeći spasioce na vodi, za koju se prijavilo njih 64.
Ovogodišnje aktivnosti su počele početkom marta, kada su na bazenima u Budvi održane i prve provjere – ovjere licenci za postojeće spasioce na vodi. “Na obaveznim godišnjim provjerama znanja i sposobnosti, nastojimo da već svršenim spasiocima pomognemo u obnavljanju znanja spasavanja, pružanja prve pomoći i kardio-pulmunalne reanimacije” – istakao je Milan Stanišić, koordinator programa Spasilaštvo na vodi, koji sprovodi Crveni krst Crne Gore. Zaključno sa aprilom mjesecom je realizovano osam ovjera na bazenima u Budvi, dok su početkom maja počeli kursevi za obuku novih spasilaca na vodi, u Nastavnom centru, u Sutomoru, a koji se realizuju po evropskim i svjetskim standardima. Do sada su održana tri kursa. Pored četvrte obuke, koja je u toku i današnje ovjere licenci, biće organizovana ovjera licenci 23. juna. Ako bude bilo potrebe, Crveni krst Crne Gore će organizovati i dodatne obuke i ovjere.
“U prethodnom periodu su 302 spasioca ovjerila svoje licence. Tokom tri održana kursa, obuku je uspješno završio 71 novi spasilac na vodi. Na prvom kursu smo imali i goste iz Albanije, tako da smo obučili i 37 spasilaca iz ove države. ” – naveo je Stanišić.
Crveni krst Crne Gore, kroz programsku djelatnost Spasilaštvo na vodi, uspješno se uključuje u pripremu nastupajuće turističke sezone. U partnerskom odnosu sa relevantnim državnim subjektima, Crveni krst radi na stvaranju preduslova da uređena kupališta u Crnoj Gori (plaže i bazeni) budu bezbjedni.
Aktivnosti na obuci spasilaca na vodi, kao dio programa pripreme za djelovanje u vanrednim situacijama, Crveni krst Crne Gore sprovodi u saradnji sa Ministarstvom održivog razvoja i turizma Vlade Crne Gore i Javnim preduzećem za upravljanje morskim dobrom.