Građevinari upozoravaju građane da potopljene stanove ne zagrijavaju prije nego što se dezinfikuju zidovi, jer grijanje ubrzava razvoj štetnih mikroorganizama. Upozorava se i da se razni organizmi u zidovima i na njima, kao i ispod parketa razmnožavaju velikom brzinom, a kod ljudi uzrokuju infekcije, astmu i alergijske reakcije.
Upozoravaju i da se u stanovima i kućama ne smije živjeti prije nego što se dezinfikuju i osuše, a to može trajati od nekoliko sedmica do čak osam mjeseci. Naime, postupak isušivanja profesionalnom opremom traje tri do četiri sedmice, a provjetravanje kuće osušiće zidove tek za tri do osam mjeseci, zavisno od godišnjeg doba.
Najprije treba ukloniti tepihe, madrace i sve prostirke. Najbolje ih je baciti jer se u natopljenim tepisima i drugim tekstilnim materijalima razvijaju i najopasniji mikroorganizmi. Odjeću treba odmah oprati i dobro osušiti. Nakon pranja i sušenja treba je odložiti što dalje od poplavljenog prostora. Komadi namještaja od punog drva-masiva mogu se spasiti.
Nečistoće treba oprati sredstvima za čišćenje drva ili parketa i dobro osušiti krpom ili papirnim ubrusima. Treba izbjegavati sredstva na bazi hlora jer se tako uništava površina drva. Namještaj od iverice uglavnom je uništen nakon poplave i mora ga se baciti što prije jer se natopljena iverica ne može popraviti, ili je popravak skup i ne isplati se.
-Takođe, krevete i tapacirani namještaj najbolje je baciti. Gotovo ih je nemoguće potpuno očistiti i dezinfikovati, a poplavljeni tapacirani namještaj mogući je izvor bolesti. Jastuke i prekrivače takođe treba baciti- upozorili su bosanski građevinari i ljekari stanovnike potopljenih mjesta.