Abiznis

KECOJEVIĆ: Koncept deponija nije održiv

kecojevicok
O
pština Nikšić uputila je Ministarstvu održivog razvoja i turizma primjedbe i sugestije na Nacionalnu strategiju upravljanja otpadom i Nacrt državnog plana upravljanja otpadom 2014-2020, u kojima se konstatuje da taj koncept nije finansijski održiv, da nije u skladu sa EU principima, u koliziji je sa mnogim državnim politikama, kao i da je urađen nerealno u smislu vremenskog i finansijskog programiranja.
KECOJEVIĆ: Koncept deponija nije održiv
Portal AnalitikaIzvor

Umjesto sanitarne deponije kako se navodi u Nacrtu plana, opština Nikšić predlaže održivu energanu na otpad, koja bi iz komunalnog otpada proizvodila struju i toplotnu energiju. Potrebne količine otpada bi bile dopremane iz osam opština, sa kojima nikšićka lokalna samouprava ima načelan dogovor.

Menadžer Opštine Nikšić Živko Kecojević, kazao je Portalu Analitika da primjedbe koje s davali na strategiju upravljanja otpadom i državni plan nijesu prihvaćene od nadležnih u Ministarstvu održivog razvoja i turizma.

- Smatramo da način koji je predstavljen u planskim dokumentima neće neće riješiti problem komunalnog otpada jer nije održiv, što znači da nije u skladu sa EU principima, naveo je Kecojević.

Državnim planom troškovi čak 37 miliona eura: Naime, finansijskom analizom za desetogodošinji period u investiciona ulaganja i održavanje sanitarnih deponija kao i sanaciju postojećeg odlagališta otpada, kako je predviđeno državnim planom, potrebno je čak 37 miliona eura.

- Od toga za izgradnju deponije Budoš potrebno 17 miliona eura, za sanaciju postojećeg odlagališta smeća dva miliona, dok prosječni troškovi desetogodišnjeg deponovanja iznose 18 miliona eura. Opština Nikšić nema novca za ovakav projekat. Ne možemo podići kredit. Uostalom on nije finansijski održiv, precizirao je Kecojević. S druge strane, Opština bi imala velike benefite izgradnjom elektrane na otpad, jer bi opštinski prihodi po tom osnovu bili oko tri miliona eura.

Koji su benefiti energane na otpad: Opština Nikšić predlaže da se kroz privatno-javno partnerstvo izgradi energana na otpad, gdje bi učešće lokalne samouprave bilo ustupanje zemljišta i njegovo komunalno opremanje.

- Mi otpad u našem konceptu tretiramo kao resurs. Prihodi Opštine po ovom modelu bi bili oko tri miliona eura na godišnjem nivou, što bi za deset godina iznosilo 30 miliona eura. Prostom analizom lako je uvidjeti da koncept koji mi predlažemo imam mnoge benefite, prvo u finansijskom smislu gdje su eneromne razlike u odosu na predloženi sistem upravljanja otpadom, takođe dodatno se ne opterećuje budžet građana, a stepen zaštite je na mnogo većem nivou. Sam Nikšić ne bi mogao da obezbijedi dovoljne količine smeća, ali smo mi kao odgovorna lokalna samouprava, postigli načelan dogovor da ukupno osam opština dopremaju komunalni otpad jer bi na njihov teret išli samo transportni troškovi, kazao je Kecojević.

Energana bi bila sagrađena u industrijskoj zoni Nikšića,  a postoji interesovanje investitora za taj projekat vrijedan oko 50 miliona eura. Projekat bi bio urađen u skladu sa svim ekološkim standardima koji važe u zemljama EU, a slične energane postoje u gradovima Evrope.

Novi sistem tarifiranja nekoliko puta skuplji: Ukoliko bude usvojen državni koncept kroz predloženi sistem tarifiranja i sakupljanja otpada, on bi se tri do četiri puta uvećao na teret građana.

- Imajući u vidu trenutnu socio-ekonomsku situaciju u Nikšiću smatramo neodrživom zbog niskog stepena naplate i lošeg materijalnog položaja građana. Takođe, uvođenje poreza na sanitarne deponije od 20 do 30 eura mjesečno je neodrživo, a on se u EU uvodi kao mjera destimulacije izgradnje sanitarnih deponija, navodi se u Primjedbama.

Kecojević je podvukao da je Opština Nikšić bila konstruktivan partner državi pri izradi planskih dokumenata.

- Opština Nikšić je odmah nakon formiranja nove vlasti primijetila veliki problem komunalnog otpada sa kojima se susreće većina opština u Crnoj Gori. Pošto je u toku izrada planskih dokumenata, uzeli smo maksimalno učešće kroz seminare, okrugle stolove  i radionice koje je organizovalo Ministarstvo održivog razvoja u cilju pravljenja Nacrta i Strategije upravljanja otpadom sa konsultantom Etipsom i OEBS-om, zaključio je Kecojević.

P.Z.

Portal Analitika