Kavarić je saopštio da sve kompanije imaju godišnju prodaju za prošlu godinu od preko 70 milijardi dolara, profit preko 10 milijardi i da obavljaju operacije u preko 80 zemalja svijeta.
- Imajući u vidu globalnu prirodu ovoga biznisa, mislim da već danas možemo konstatovati da je ova prva faza okončana uspješno i da je crnogorski institucionalni sistem u oblasti nafte i gasa položio ispit-kazao je Kavarić.
On je istakao da je posebno značjno što imamo ovakve ponuđače već prilikom prvog tendera i dodao da će svaki naredni tender biti uspješniji.
Kavarić je podvukao da će se konkurentska utakmica na ovom tenderu voditi isključivo sa aspekta kvaliteta onoga šta nude kompanije i dodao da će do kraja jeseni poslati parlamentu ugovor na usvajanje.
Na pitanje novinara da li će možda svi ponuđači dobiti koncesije ministar Kavarić je kazao da teoretski svi mogu da budu „nagrađeni“ koncesijom.
-Država će procijeniti koji su to programi koji zadovoljavaju ono što je interes države, a to je efikasno korišćenje resursa za koje se svi nadamo da postoje-zaključio je ministar ekonomije.
Generalni direktor za rudarstvo i geološka istraživanja Vladan Dubljević kazao je da se još uvijek nije ušlo u proces otvaranja ponuda i da se još uvijek ne zna za koji od 13 blokova na primorju se odnose ponude.
Dubljević je naglasio da je princip pri vrednovanju ponuda da se odredi šta je najbolje za državu.
- Nije bitno da li je to jedan blok, ili više blokova. Mi ćemo ocjenivati njihov pristup i način valorizacije našeg resursa. Ono što je bitno za ovaj tenderski proces jeste da ovo nije tipičan tender u kojem se mi nadmećemo kroz finansijski iskaz neke od kompanija. Finansijske ponude za sve komapnije su vrlo jasne i one su jednake za sve-rekao je on.
Upitan kada mogu krenuti prvi radovi i da li će proces istraživanja koštati Vladu, Dubljević kaže da se prvi radovi mogu očekivati onoga trenutka kada se potpiše ugovor i podvlači da rizika za državu nema.
-Naša očekivanja su da će se ova procedura završiti do kraja godine. Kada se potpiše ugovor njihove obaveze startuju. Crna Gora nema kapaciteta da ide u rizik, već to nosi naftna kompanija-ocijenio je Dubljević
Podsjećamo, javni poziv za dostavljanje ponuda objavljen je 7. avgusta 2013. godine i kao krajnji rok za njihovo podnošenje bio je 28. februar 2014. godine, koji je Vlada na zahtjev zainteresovanih kompanija produžila do 15. maja. Odlukom o određivanju blokova za dodjelu koncesija obuhvaćeno je 13 blokova ukupne površine 3.191 kilometara kvadratinih, od kojih najveći dio prostora pripada bivšem ulcinjskom bloku. Sobu sa podacima posjetilo je 28 zainteresovanih kompanija za istraživanje nafte i gasa u crnogorskom podmorju.
Foto: cdm.me