Društvo

Za “homofoba godine” u konkurenciji Amfilohije, Savićević, Šabović, Danilović i Dedeić

1205kvir
O
rganizacioni odbor Montenegro Prajda i Kvir Montenegro svečano proglašavaju izbor za Homofoba godine.

Za “homofoba godine” u konkurenciji Amfilohije, Savićević, Šabović, Danilović i Dedeić
Portal AnalitikaIzvor

:

Iz Organizacionog odbora Montenegro Prajda i Kvira Montenegro najavljuju da od sjutra počinje internet glasanje za neslavnu titulu Homofoba godine.

Kako navode u saopštenju dostavljenom Portalu Analitika, konstantnim monitoringom javnog prostora Crne Gore izdvojeni su pojedinci koji su u svojim izjavama negativnog karaktera, pored ružnih riječi, pokazali i neznanje kada su u pitanju LGBT osobe, odnosno jasno iskazali nepoštovanje drugog i drugačijeg.

Javnost će moći od sjutra pa sve do održavanja Montenegro Prajda 2014 da glasa na web sajtu Queer Montenegra www.queermontenegro.org

Iz ove organizacije poslali su listu njihovih finalista, kao i izjave kojima su “zaslužili” da se nađu u konkurenciji.

Amfilohije Radović:

Amfilohije, veoma poznat po svom govoru mržnje koji nije usmjeren samo na LGBT osobe, između ostalih, kandidovao se i svojom izjavom: "Ovaj duhovni otrov njegovanja nagona, razvrata i svih polnih nastranosti od malih nogu, zar nije neuporedivo zarazniji i dugoročno opasniji za ljudsko zdravlje od bilo koje droge i zatrovane hrane?". On je tvrdio i da sve što postoji, postoji da bi postalo savršenije i da bi donijelo plod, dok "drvo koje ne donosi ploda, siječe se i u oganj baca".

Džavid Šabović (poslanik Socijaldemokratske Partije Crne Gore):

"Ako je brk simbol muževnosti ne znam šta je u tim njihovim mudrim i pod znacima navoda pametnim glavicama. Nijesam još vidio nijednu mis svijeta sa brkovima. Uvijek sam bio i biću protiv toga kako god se zvalo, pa da me sjutra sve NVO napadnu i ne daju mi ni da pogledam ka Evropi, a ne da krenem ka njoj. Za mene to nije borba za prava i slobode već nešto drugo. Ne pozivam na linč jer smatram da tim ljudima treba pomoći da se liječe, a ne da paradiraju”.

Dejan Savićević (predsjenik FSCG):

''Znam da je sve ovo zbog Evropske unije i ljudskih prava, ali treba li mene da zanima spavate li vi sa svojom ženom i koliko puta imate seks? Nisam protiv „Prajda" ali održati ga ovako, među turistima, u jeku sezone, u gradu pod policijskom opsadom... Pa, kome to treba?"

Dobrilo Dedeić (predsjednik Srpske liste):

Dedeić je ocijenio da LGBT populacija u Crnoj Gori “nije ugrožena na bilo koji način i spada u socijalnu grupu koja je potpuno integrisana u društvo, jer ima podršku sa važnih državnih adresa. Njene aktivnosti se ne svode na kreativnost nego na nastranu rutinu između četiri zida koja nije zakonski sankcionisana, niti iko to traži. Koalicija dijela državnih organa, političara iz vlasti i dijela opozicije i gej lobija servira nezreloj mlađoj populaciji pogrešne perceptivne teze o načinu života i navodnim vrijednostima suprotnim Božijim... Dok radnici štrajkuju i 90 odsto Crne Gore živi u bijedi, ulažu se na stotine hiljada eura u provokaciju građana Podgorice, bez obzira na vjeru i naciju.” Takođe je najavljivao i proteste protiv Montenegro Prajda 2013. Srpska lista i Dedeić su tokom predizborne kampanje u Beranama pozivali građane koji su protiv održavanja Povorke Ponosa da glasaju za njih.

Goran Danilović (poslanik i visoki funkcioner NOVE i Demokratskog fronta):


“Javna je tajna da odavno i u Crnoj Gori, kao i širom zapada, gej lobi utiče na gotovo sve sfere života, tako da se može i treba govoriti i o ugroženosti nas beskompromisnih privrženika ljubavi između žena i muškaraca. I hoće li za sledeći put biti primoravani i maltretirani ljudi da idu na paradu mimo vlastite volje i opredjeljenja dok se makar ne izjednači broj sa brojem policajaca?”

Iz Organizacioni odbor Montenegro Prajda su kazali da je cilj ovog izbora da se na kreativan način ukaže na opasnosti koje neznanje, te govor mržnje mogu imati, pogotovo ukoliko poteknu od javnih ličnosti ili ličnosti na odgovornim i uticajnim pozicijama.

Glasanje će trajati do održavanja druge povorke ponosa LGBTIQ osoba “Montenegro Pride”.

-Pobjednici će biti proglašeni tokom Montenegro Prajda 2014. Onima koji se nađu na prve tri pozicije Organizacioni Odbor Montenegro Prajda dodijeliće specijalne nagrade. Četvrto i peto mjesto će dijeliti utješnu nagradu. Pored pet kandidata koji su ušli u finale takmičenja za titulu Homofoba godine, u širem izboru su bili još i: Bato Perović, Milan Radović, Dijana Drobnjak i Radan Nikolić. Činjenica da nisu dospjeli u uži izbor ne znači da su zanemareni i da im nije posvećen jedan mali dio prostora na našem sajtu- navodi se u saopštenju ove organizacije.

Portal Analitika