On je u emisiji U centar Televizije Crne Gore kazao da je KAP sveden na mjeru kojom može i da proizvodi najmanje 200 miliona izvoznog proizvoda i zaposli direktno najmanje 500 ljudi i indirektno još toliko.
„Ko bi bio lud da sebi dozvoli da propusti šansu da ima takav dio privredne strukture?“, pitao je Đukanović komentarišući pitanja u kojim se Demokratska partija socijalista (DPS) mimoilazi sa koalicionim partnerom, Socijaldemokratskom partijom (SDP).
Govoreći o poreskom dugu Elektroprivrede (EPCG), Đukanović je kazao da je italijanski partner, A2A, prepoznajući važnost KAP-a, dozvolio da se fabrika snabdijeva strujom i da nastane dug za struju, ne želeći da na svojim leđima ponese teret odgovornosti za gašenje tako značajnog industrijskog kapaciteta.
„Je li sada odgovorno dozvoliti da dođe do raspada tog partnerstva i da partner iz zemlje članice EU napusti elektroenergetski sistem Crne Gore?“, pitao je Đukanović.
EPCG za poreze duguje oko 45 miliona EUR, a Vlada je trebalo da kroz dokapitalizaciju naplati poreski dug do 31. marta, na osnovu amandmana poslanika SDP-a Damira Šehovića, koji je postao sastavni dio Zakona o budžetu.
Ukupan dug EPCG ljetos je iznosio oko 61 milion EUR. Vlada je pokušala da preko rebalansa budžeta, koji je u avgustu povukla iz skupštinske procedure, jer su SDP i opozicija saopštili da ga neće podržati, poravna poreski dug EPCG i KAP-a za struju.
Akcionari EPCG treba da donesu odluku o emisiji akcija postojećim dioničarima po osnovu prava preče kupovine, kojim će država naplatiti poreski dug EPCG. Nakon završene transakcije država Crna Gora imala bi 56,96 odsto akcija u EPCG, kompanija A2A 41,7 odsto, a manjinski akcionari 1,34 odsto kapitala.
Država sada ima 55 odsto udjela, a A2A 43,7 odsto.
tekst: mina