Društvo

FOTO: Gradnja na “pjenu od mora” u zaštićenom području u Prčanju!

prcanj1
I
ako je poznato da su Kotorski i Risanski zaliv prirodna i kulturna baština UNESCO-a  i da se na ovom zaštićenom prostoru ne može ništa graditi bez saglasnosti Uprave za zaštitu kulturnih dobara, neki  investitori su dovoljno smjeli da krenu u gradnju i to na samoj pjeni od mora. Tako je u Prčanju, tik uz more, blizu čuvene palate Tre sorele, počela gradnja objekta od stotinjak kvadrata koji, na sreću, tu nije ostao jer je intervenisao inspektor Uprave za zaštitu kulturnih dobara.

FOTO: Gradnja na “pjenu od mora” u zaštićenom području u Prčanju!
Portal AnalitikaIzvor
prcanj4
Za Portal Analitika glavni inspektor Gano Đokić kaže da nije mogao da vjeruje kada je vidio da se uz samo more gradi objekat, a odmah mu je kaže bilo jasno da je u pitanju nelagalna gradnja.

„U dokumentaciji Uprave za zaštitu kulturnih dobara sam vidio da nema podataka, odnosno da nije izdata nikakva saglasnost za tu lokaciju, koja je neophodna i za privremene, a kamoli za stalne objekte“, kaže Đokić za Portal Analitika.

prcanj
Naglašava da je odmah donio Rješenje u kom je zatražio da N.N. lice ukloni započeti objekat koji se nalazi u zaštićenoj zoni.prcanj3
“Rješenje je donijeto 29. aprila, a ponovnom kontrolom ustanovljeno je da je postupljeno po Rješenju i da su započeti zidovi srušeni ”, kaže Đokić.

On objašnjava da zaštićeni prostor obuhvata tri istorijska grada – Kotor, Perast i Risan i više naselja duž zaliva. Sa jedne strane, granice zaštićenog područja obuhvataju Dobrotu, Orahovac,  Kostanjicu, Lipce, Strp,  a sa druge strane, Škaljare, Muo, Prčanj i Stoliv. Granice se prostiru do vrhova brda i zahvataju pripadajući akvatorijum. No, najčešće se smatra da je pod zaštitom UNESCO-a samo Stari grad Kotor, objašnjava Đokić.

prcanj2
Kako ističe za Portal Analitika, nikakva gradnja u svim mjestima u Boki koja pripadaju zaštićenom prirodnom i kulturno – istorijskom području nije dozvoljena bez prethodne saglasnosti Uprave za zaštitu kulturnih dobara. Đokić naglašava da kada su u pitanju privremeni objekti dozvolu za gradnju uz more izdaje JP Morsko dobro, ali se i u tom slučaju mora tražiti saglasnost Uprave na Cetinju.

Naš sagovornik ističe da je suština svakog Zakona, pa i onog o zaštiti kulturnih dobara, da prije svega djeluje preventivno. No, kod nas očigledno još uvijek ne postoji svijest o očuvanju baštine, kaže Đokić i napominje da stoga i ne čudi što kao jedini inspektor u Upravi ima pune ruke posla.

Kako podsjeća, kada je u pitanju Bokokotorski zaliv, nedavno je podnijeta krivična prijava protiv N.N. lica zbog devastacije stare tvrđave Goražda iz perioda austrougarske.

„Tamo smo zatekli sa poda podignute kamene ploče koje je neko pripremio da odnese i zbog toga je slučaj prijavljen policiji,“  kaže naš sagovornik.

Prema njegovim riječima zaštita baštine podrazumijeva ne samo čuvanje postojećih kulturnih dobara od devastacije, već i očuvanje ukupnog zaštićenog prostora na koji se nasrće novogradnjom, kao što je to pokušano u Prčanju.

„Ne sumnjam da će novi „graditelji“ i dalje nasrtati na ovaj prostor koji je zbog svoje posebnosti još 1979. godine upisan na listu UNESCO-a, ali im treba poručiti da moraju prvo podnijeti  zahtjev Upravi koja odlučuje da li se i kako na tom području može graditi“, naglašava glavni inspektor Uprave.

S.K.

prcanj5

 

Portal Analitika