To je suprotno od predviđanja Vlade iz Pretpristupnog ekonomskog programa iz januara ove godine. Naime, Vlada u osnovnom scenariju očekuje da državni dug raste još ove godine na 56,9 odsto BDP-a, a da već naredne počne njegovo smanjivanje usljed rasta ekonomije podstaknutog velikim projektima poput turističkih naselja na Luštici i u Kumboru, izgradnje autoputa, podvodnog elektroenergetskog kabla za Italiju...
Državni dug na kraju prošle godine iznosio je 1,87 milijardi eura ili 56 odsto BDP-a u čemu se slažu podaci MMF-a i Vlade. Na kraju ove godine Vlada očekuje da će državni dug narasti na dvije milijarde eura i da će to u osnovnoj prognozi vrijedjeti 56,9 odsto BDP-a, a u prognozi nižeg rasta 58,9 odsto. MMF procjenjuje da će na kraju ove godine državni dug iznositi 58,7 odsto. Međutim za narednu godinu dolazi do velikih razlika u projekcijama, jer MMF ne očekuje da će doći do snažnog ekonomskog rasta crnogorske ekonomije.
Vlada u osnovnoj prognozi za 2015. predviđa pad državnog duga na 55,3 odsto BDP-a, a u najgorem slučaju da će imati rast na 59,6 odsto. MMF međutim očekuje veliki rast državnog duga na čak 63,42 odsto. MMF je ranije saopštio da se ne slaže sa namjerom Vlade Crne Gore da se za autopu zaduži 800 miliona eura od ove godine do završetka izgradnje, pišu Vijesti.
Vlada očekuje da će državni dug na kraju 2016. iznositi dvije milijarde i 91 milion, što će u osnovnoj varijanti biti 52,7 odsto BDP-a, a u scenariju nižeg rasta na 58,2 odsto. MMF očekuje da će te godine dug države narasti na 68,35 odsto bruto domaćeg proizvoda. Vlada u dokumentima makroekonomske analize nema prognoze za 2017. i naredne godine, osim da će se državni dug održati na dvije milijarde, ali da će njegovo učešće u BDP-u padati zbog rasta ekonomije. MMF ne vidi taj rast jer očekuje da će državni dug u 2017. iznositi 73,22 odsto BDP-a, 2018. će još rasti na 75,78 odsto a tek u 2019. godini očekuju blagi pad na 75,33 odsto.
Izvor: Vijesti; foto: vijesti.hrt.hr