Zanimljivosti

SZO crnogorskim pekarima: Smanjite upotrebu soli

0301integralni_kruh

Kancelarija Svjetske zdravstvene organizacije u Podgorici, u saradnji sa Institutom za javno zdravlje, uradila je program prema kome za 10 godina građani u Crnoj Gori u značajnijoj mjeri treba da smanje količinu upotrebe soli. Istraživanja WHO pokazuju da je jedan od najvećih  zdravstvenih problema u svijetu prekomjerna upotreba soli. Po stavovima stručnjaka dovoljno je unositi od 5-10 grama soli dnevno. Istraživanja u Crnoj Gori pokazuju da smo ovdje apsolutni šampioni u Evropi, jer sa Turcima dijelimo prvo mjesto i dnevno konzumiramo 20 gr.soli.

SZO crnogorskim pekarima: Smanjite upotrebu soli
Portal AnalitikaIzvor


Taj program neće biti lako ostvariti jer je poznato da Crnogorci vole da „prisole i dosole hranu, kaže,

Svetozar Radonjić

, predsjednik Udruženja pekara "Tradicija". On za

Portal Analitika

kaže da je ovu preporuku prihvatilo udruženje pekara Crne Gore na čijem je čelu, ali da su je za sada jedino realizivali pekari iz Agrovite-Eco i tržištu ponudili hljeb sa 1 odsto soli, što je smanjenje za preko 50 odsto.



Proizvodnja je počela prije dva mjeseca i iskustva na hiljade potrošača potvrdila su da je hljeb izuzetno ukusan. Interesantno je da se na ovim prostorima  tradicionalno malo koristila so u proizvodnji hljeba, a u pojedinim krajevima, kao što je Malesija se ne koristi uopšte.



Poznato je da kuhinjska so pripada grupi namirnica nazvanih  "bijele smrti" i najčešći je uzročnik visokog krvnog pritiska, koji za posljedicu često ima srčani i moždani udar, kao najčešće i najopasnije bolesti kod nas.



U Agroviti kažu i da su proizveli hljeb bez glutena od brašna nastalog u njihovim proizvodnim kapacitetima. Smješa je napravljena od heljdinog, kukuruznog, pirinčanog i brašna od prosa. Kvalitet hljeba je odličan, a cijena u odnosu na uvozni znatno niža.



Takođe, želeći da ponude zdrav polubijeli hljeb proizveli su i hljeb

"tito",

a njegovim nazivom htjeli su da pokažu da apsolutno poštuju standarde iz tog vremena. Polubijeli hljeb se u to vrijeme proizvodio u cilju poboljšanja zdravlja stanovništva.



Poznato je da brašno T-850 ( polubijelo) sadrži potrebne minerale za razliku od  brašna T-500 koje pripada kategoriji nezdravih vrsta brašna.



Radonjić naglašava da je važno promovisati smanjenu upotrebu soli i upotrebu hljeba od polubijelog brašna, kao i onih od integralnih žitarica, jer su to preporuke ljekara. Posebno ozbiljno kaže treba shvatiti preporuke Kancelarije Svjetske zdravstvene organizacije u Podgorici kada je u pitanju upotreba soli.



Potrošači će do 11. maja u Merkatoru moći da probaju ove zdravie vrste hljebova.

 

Portal Analitika