Rukovodilac monitoring tima Bojana Ostojić rekla je na današnjem predstavljanju izvještaja, da je uočeno da prilikom objavljivanja novinskih članaka, mediji nijesu u potpunosti poštovali prezumpciju nevinosti.
Kao primjeri kršenja pretpostvke nevinosti OEBS u svom izvještaju navodi pojedine novinske članke iz dnevnih novina Vijesti i Dan.
- U izvještaju u period od juna 2009. – septembra 2011. Vijesti 07. oktobra 2010. “Utvrđuje se duševmno stanje ubice”, Vijesti 15. Oktobar 2010. “Simo zadavio ženu sa umišljajem. Takođe je naveden i primjer kršenja presumpsije nevinosti u dnevnim novinama Dan od 19. januara 2011. “Svjedočili prevareni kupci” – navodi se u izvještaju OEBS-a.
U izvještaju OEBS-a se navodi da je kada su u pitanju mediji “potrebno obezbjediti dodatne obuke za novinare, a posebno za urednike".
- One bi se odnosile na poštovanje pretpostavke nevinosti od strane medija tokom izvještaja o sudskim postupcima. Još u prvoj fazi projekta, predloženo je uvođenje novina u ZKP-u kroz mogućnost sankcionisanja pojava kršenja pretpostavke nevinosti. Kako preporuka da se u ZKP-u uvedu sankcije za kršenje pretpostavke nevinosti nije realizovana još uvijek predlaže se da se preispita član 25. Zakona o medijima, kako bi što jasnije bila shvaćena povezanost sa poštovanjem pretpostavke nevinosti – navela je Ostojić pojedinosti iz izvještaja.
Ona je istakla da je misija OEBS-a, u nekoliko izvještajnih perioda, došla do zaključaka da je “sadržina novinskih članaka bila u skladu sa pretpostavkom nevinosti, dok naslovi istih nijesu”.
- Kada mediji objave takve naslove, to može uticati na formiranje javnog mišljenja dok traju krivična suđenja – navodi se u izvještaju.
Takođe se navodi da je postignut izuzetno veliki napredak u pogledu javnosti i transparntnosti rada sudova u prethodnim godinama ali da su neke pojave u toku sudskih postupaka ugrožavale percepciju javnosti o “garanciji nezavisnosti i nepristrasnosti suda”.
- Tako je tokom cijelog trajanja projekta, uočena praksa da sudije neposredno pred početak glavnog pretresa sjede i razgovaraju samo sa jednom strankom u postupku (predstavnikom državnog tužilaštva) što se moglo negativno reflektovati na garnciju nepristrasnosti i nezavisnosti i uticati na umanjenje stepena povjerenja u sudstvo – stoji u izvještaju.
Navodi se da je pravo na tumača poštovano tokom cijelog trajanja projekta izuzev u par izolovanih slučajeva, dok je, kad je u pitanju pravo na odbranu, zabilježeno nekoliko primjera gdje branioci nijesu u potpunosti postupali u skladu sa principima profesionalnosti, stručnosti i savjesti.
Značajan napredak je uočen kada je u pitanju ostvarivanje garancije suđenja u razumnom roku.
- Kada je u pitanju pritvor, ne može se konstatovati da je postignut određeni napredak u ovom dijelu. Uočeno je da se pritvor, kada su u pitanju Viši sudovi, primjenjuje u velikom procentu, iz čega bi se mogao izvesti zaključak da je određivanje pritvora u ovim sudovima pravilo – konstatovano je u izvještaju.
Na današnjoj prezentaciji prisutnima su se u uvodnim govorima obratili šefica misije OEBS-a u Crnoj Gori Janina Hrebičkova, predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica, pomoćnica u Ministarstvu pravde Branka Lakočević i predsjednik upravnog odbora CEMI-ja Zlatko Vujović.
Hrebičkova je podsjetila je da je Projekat praćenja suđenja pokrenut još 2007. godine, i da je njegova glavna svrha bila da podrži proces pravosudnih reformi u Crnoj Gori
- Ovaj projekat, kao i njegovi prateći izvještaji, predstavljaju jedinstven način dobijanja pouzdanih informacija iz prve ruke o problemima i mogućim područjima za unaprjeđenje u okviru pravosuđa, kao i mogućnost davanja konkretnih preporuka za otklanjanje uočenih nedostataka na konstruktivan način - navela je Hrebičkova.
Predsjednica Vrhovnog suda, Vesna Medenica, kazala je da realizovani monitoring rada sudova predstavlja snažnu alatku crnogorskom sudskom sistemu u jačanju njegove efikasnosti, nepristrasnosti i transparentnosti, kao i uspostavi unutrašnjih pozitivnih promjena.
- Jer je to jedini pravi put dostizanja evropskih i međunarodnih standard - navela je Medenica.
Pomoćnica ministra pravde, Branka Lakočević, rekla je da postoje brojni pozitivni pomaci u reformi crngorskog pravosuđa.
Predsjednik Upravnog odbora CEMI-ja, Zlatko Vujović, ocijeno je da su nevladine organizacije dale značajan doprinos reformi pravosuđa.
On je naglasio da standardi fer i pravičnog suđenja predstavljaju garanciju da će se osnovne slobode i prava građana poštovati u postupcima pred nadležnim sudskim instancama.