Mladen Bojanić (Pozitivna) je kazao da promjene zakona o DRI sadrže optimum nezavisnosti u dijelu finansiranja.
-Matični odbor će Vladi dostavljati plan finansiranja DRI, Precizirano je i tumačenje šta su subjekti revizije- zakonom o privrednim društvima je moguće da akcionari sa svega pet odsto kapitala mogu tražiti reviziju- pojasnio je Bojanić.
Zoran Jelić (DPS) je pitao da li subjekt revizije može biti NVO koja je dobila novac iz budžeta, ili sredstva od fonda igara na sreću.
- To su pare poreskih obveznika, ne vidim ništa sporno u tome da imamo kontrolu. Tu pokrivamo i sredstva iz Evropske unije- kazao je Jelić
Bojanić je naveo da NVO ne upravljaju budžetom, tako da bismo time išli preširoko, jer faktički nema niko ko ne dobija pare iz budžeta“..
Predsjednik odborča Aleksandar Damjanović (SNP) pojasnio je da subjekat revizije može biti bilo koja organizacija na osnovu budžetskih davanja.
Na početku rasprave o izmjenama zakona o finansiranju političkih partija Srđan Milić (SNP) je precizirao da imamo glomazne birokratske tvorevine sa preko 10,5 hiljada zaposlenih, „a najvažnije prihode opština smo centralizovali i pripadaju Ministarstvu finansija“.
-Koncept održivosti finansija lokalnih samouprava je na staklenim nogama. Sad imamo izmjene 30 dana prije lokalnih izbora i ovo je novi pokušaj da se ide u pravcu ralizacije obećanja od strane DPS-a- ocijenio je Milić
Predlagač Halil Duković (DPS) je naveo da su izmjene zakona inicirane početkom februara i da je predloženi model najbolji za finansiranje područja Zete i Malesije.
Milić je podsjetio da je kolega Genci Nimanbegu (Forca) bio predlagač sličnog zakona i da taj predlog nije dobio podršku DPS-a.
Što se tiče Zete, na volšeban način je 9.000 hektara oduzeto i pripojeno Glavnom gradu. Priča o samostalnosti Opštine Malesija traje 17 godina, otkad je Milica Pejanović Đurišić obečala samostalnost u zamjenu za podršku Milu Đukanoviću na predsjedničkim izborima. Povucite ovaj predlog zakona iz procedure, pa da zajedno koncipiramo zakon koji će Malesiji omogućiti punu samostalnost. Malesija ima veće pravo da bude opština od onih koje su proglašene, a nemaju zgradu SO- rekao je Milić.
Bojanić je ocijenio da cijelu teritoriju Glavnog grada treba podijeliti na gradske opštine, a ne da to „eksluzivno“ pravo važi samo za Zetu i Malesiju.
-Usvajanjem ovog predloga neki građani će biti jednakiji i ravnopravniji od ostalih, što svakako ne možemo podržati- rekao je Bojanić.
Milutin Đukanović (DF) je naglasio da se DPS sad sjetio da riješava teritorijalne probleme.
-Ovo je neozbiljan predlog, mi želimo čista rješenja, a ne da Tuzi uživaju određenu samostalnost, a istovremeno ostanu pod skutom Glavnog grada i dobijaju novac iz opštinskog budžeta- rekao je Đukanović.
Nik Đeljošaj istakao je da će Malesija, u slučaju da ostane status quo, ostati gradska opština i u naredne četiri godine jer ko god da pobjedi na lokalnim izborima u Podgorici neće raspisati vanredne izbore zbog interesa građana Malesije.
Duković je negirao da je zakon u funkciji predizborne kampanje.
-Ovo je u funkciji održivosti sistema, a ne politike. Mi možemo danas nabrojati mnogo opština koje ne ispunjavaju ono što se traži od njih, a Zeta i Malesija ispunjavaju sve uslove- podvukao je Duković.
Predlagač zakona o zaštiti državnih interesa u energetskom sektoru Srđan Milić je kazao da je nastao kao posljedica zaključaka SO Pljevlja gdje se između ostalog, navodi da je prema sadašnjim cijenama struje TE ostvarila prihod od 1,1 milijardu eura, a Rudnik uglja od oko 700 miliona.
-Svjedoci smo, da se za razliku od svih zemalja okruženja, naš budžet puni dominantno od PDV-a. Potrebna nam je reforma finansiranja opština, decentralizacija i da se najlakše naplativi prihodi naplaćuju od strane lokalnih samouprava. Crna Gora ne smije da dođe u situaciju da izgubi većinski paket akcija u EPCG, CGES-u i Rudniku uglja. Ponovo ću tražiti kontrolno saslušanje menadžemnta EPCG. Tražio sam spisak 20 najvećih dužnika za struju među pravnim licima, a odgovoreno mi je da nemam pravo da dobijem tu informaciju. Došlo je vrijeme da uvedemo red u državnu kompaniju. Ugovor o menadđmentu sa A2A ističe krajem ove godine, a mi ćemo morati da odgovorimo na pitanje šta je Crna Gora dobila angažovanjem A2A. Treba otvoriti priču o naplati poreskog duga i gdje su 90 miliona eura depozita u Prvoj banci, koliko je novca ostalo i zašto ta sredstva nijesu sačuvana. Da li ćemo u sezoni oprosta raznih dugova oprostiti osam miliona eura duga koliko lica u stanju socijalne potrebe duguju za utrošenu struju- naveo je Milić.
Na opasku Filipa Vukovića (DPS) da je prihod Termoelektrane moguće u navedenom iznosu. ali da TE ima i visoke troškove, Milić je replicirao da je za vrijeme Vukovćeve vladavine ostavljen dug od preko 20 miliona eura, „čime ste uništili Opštinu Pljevlja“
-Ne postoji svetac, svako griješi, ali razlika između mojih i vaših grešaka je ogromna.. Ovaj predlog zakona su podržali odbornici u SO Pljevlja. Čak milijardu i osamsto miliona eura je iznijeto iz Pljevalja. Ključ EPCG nije u Nikšiću nego u Pljevljima, isto kao što su TE i Rudnik ugljsa prvo pljevaljske, pa onda državne kompanije- naglasio je Milić.
Filip Vuković (DPS) je kazao da nije zadužio opštinu Pljevlja, te da su za njegovog petogodišnjeg mandata kao predsjednika opštine redovno usvajani svi finansijski izvještaji i ispunjavane obaveze prema dobavljačima.
-Lokalna samouprava ne može biti vlasnik akcionarskog društva, kako je predviđeno ovim predlogom- ocijenio je Vuković.
Bojanić se usprotivio tom stavu, ističući da Ustav i pizirivni propisi ne zabranjuju da Opština Pljevlja bude vlasnik 10 odsto Rudnika uglja.
Strahinja Bulajić (DF) je rekao da je spajanje Rudnika uglja i EPCG trebalo da se desi mnogo ranije, kad su obije kompanije bile javna preduzeća.
-Sad imamo drugačiju situaciju, koja će otežati spajanje. Vlasnička struktura EPCG je takva da se bez saglasnosti A2A ne može ići u spajanje. Minus EPCG je veliki, a na računu EPCG je 138 miliona eura i taj novac se ne investira. Šta je sa 96 miliona koje je EPCG deponovala kod Prve banke. Nikad nijesam dobio odgovor šta je s tim novcem. EPCG je jedino preduzeće koje radi u Crnoj Gori i kad EPCG počne da kleca, a počela je, zaboravićemo i KAP i sve ostale kompanije. Sad je vrijeme za investiranje u energetski sektor- poručio je Bulajić.