-Svake godine u kapitalnom budŽetu imamo dovoljno prostora da ono to je nedostatak u pokrivenosti u finansiranju ove dionice možemo da planiramo kroz povećane prihode ili smanjivanje rashoda, tako da održivost javnih finansija ne bude na dnevnom redu, rekao je Žugić u Skuptini odgovarajući na pitanje poslanika Demokratskog fronta (DF) Veljka Vasiljevića.
Žugić je naveo da je finansijskom analizom utvrđeno da je pokrivenost ukupnog ulaganja u autoput Bar-Boljari 50 do 60 odsto, to znači da će na godišnjem nivou nedostajati 22 do 32 miliona za godišnju otplatu anuiteta za period povrata zaduženja.
Svi parametri ukazuju da je projekat gradnje autoputa ekonomski potpuno isplativ. Finansijska analiza govori da nivo ulaganja od 809 miliona eura u prioritetnu dionicu nije u potpunosti pokriven onim to definiemo kao otplatu kroz komercijalnu funkciju, saopštio je Žugić.
On je podsjetio da su ciljevi realizacije krupnih infrastrukturnih projekata uvijek razvojno orjentisani i da se vodilo računa o cijeni i roku otplate kredita za autoput.
-Cijena pozajmljenog novca ili potencijalna cijena novca koji će se pozajmiti od dva odsto godišnje obezbjeđuje sigurnost u otplati, jer ne premašuje godinju stopu inflacije, kazao je Žugić.
On smatra da je rok otplate kredita od 20 godina uz grejs period od pet godina adekvatno odmjeren. Grejs period je, prema njegovim riječima, duži od perioda gradnje projekta, to obezbjeđuje jednu godinu eksploatacije uz obavezu otplate samo kamate, ali ne i glavnice.
Nakon otplate kredita, naši potomci će koristiti imovinu koja će biti u potpunosti otplaćena, dok ćemo mi imati vrijedan infrastrukturni projekat. Uslovi i rokovi otplate kredita rezultat su napora Vlade da obezbijedi realizaciju najkrupnijeg projekta u našoj istoriji, a da to ne ugrozi finansijsku stabilnost, saopštio je Žugić.
Vasiljević smatra da je namjena kredita sporna i pogubna po crnogorsku ekonomiju, jer autoput ne inicira i ne spaja nikakve ekonomske potencijale Crne Gore. (Mina BUSINESS)