Za saslušanje su glasala četiri poslanika Socijalističke narodne partije (SNP), Pozitivne i Socijaldemokratske partije (SDP), dok je uzdržano bilo šest poslanika Demokratske partije socijalista (DPS), Bošnjačke stranke (BS) i Kluba poslanika albanskih partija.
Predsjednik odbora Aleksandar Damjanović objasnio je da je za donošenje odluke bilo potrebno sedam članova.
Inicijativu je podnio poslanik SNP-a, Srđan Milić koji je kazao da je cilj inicijative bio da se „uđe u trag“ računima za struju u Crnoj Gori.
“Bio je predlog kada se privatizovala EPCG da se 160 hiljada mjernih mjesta zamijeni sa pametnim brojilima, ali nijesu pametna za one koji troše”, smatra Milić.
Prema njegovim riječima, investicija u gradnju pametnih brojila jedina je koju je uradio strateški investitor.
“Previše je bilo jednostavnih ocjena tipa da se radi o smanjivanju gubitaka na mreži, a da u izvještajima Regulatorne agencije za energeitku (RAE) ni za jedan jedini promil gubitak nije smanjen i da građani i danas kao potrošači plaćaju tih 20 odsto", naveo je Milić.
Odbor je na današnjoj sjednici razmatrao 32 amandmana na Predlog zakona o budžetu i fiskalnoj odgovornosti. Odbor je podržao 20 amandmana koji su postali sastavni dio teksta Predloga zakona od čega četiri u izmjenjenoj formulaciji. Iz skupštinske procedure povučena su dva amandmana a ostalih deset nije dobilo podršku Odbora.
Poslanik SDP-a Damir Šehović podnio je amandman koji se odnosi na uvođenje fiskalnog limita za jedinice lokalnih samouprava.
“Amandman je podnijet u želji da se fiskalni limiti uvedu za jedinice lokalnih uprava po istom principu po kojem se uvode za centralni nivo vlasti, pri čemu fiskalni limit neće biti veći od deset odsto budžetskih prihoda u toj godini”, precizirao je Šehović.
Ministar finansija Radoje Žugić pitao je da li je prekomjerno dozvoliti da opštine naprave deficit deset odsto iznad svojih prihoda. Analogijom sa državom, kako je dodao, to bi bilo maksimum sedam odsto.
Šehović je rekao da je otvoren da spusti taj procenat, pa je dogovoreno da se nakon analize dođe do tog nivoa.
Šehović je, između ostalih, podnio i amandman koji se tiče procedure usvajanja fiskalne strategije, koji nije dobio potrebnu većinu.
“To je krovni dokument na čijoj bazi se kasnije usvajanju smjernice, odnosno godišnji zakoni o budžetu i njime se definiše ukupna politika koju će Ministarstvo voditi u narednom četvorogodišnjem periodu, trebalo bi u proceduru usvanja uključiti parlament, Vladu odnosno Centralnu banku (CBCG)”, smatra Šehović.
Žugić je ocijenio da ako strategiju donosi parlament ona bi mogla biti drugačija od one koju donosi Vlada.
Poslanici DPS-a, Zoran Jelić, Filip Vuković, Marta Šćepanović i Zorica Kovačević podnijeli su amandman da se u Predlog zakona doda stav da u slučaju da je mišljenje Ministarstva finansija negativno skupština opštine ne može da usvoji odluku o budžetu skupštine opštine.
“Mora se voditi računa da budžeti moraju korespondirati sa realnim prihodima i rashodima u tim opštinama, a konačnu riječ daće i Ministarstvo finansija”, obrazložio je Jelić.
Damjanović je pitao u vezi tog amandmana šta je posljedica nedavanja mišljenja Vlade, odnosno šta se dešava nakon negativnog mišljenja Ministarstva finansija kada skupština opštine ne može usvojiti budžet, da li može da se usvoji nova odluka.
Šehović je kazao da Ministarstvo finansija mora dati pozitivno mišljenje da bi budžet organa lokalne uprave bio usvojen, ali pitao je da li to znači da skupština opštine može deset puta da dostavlja Ministarstvu novi budžet.
On je kazao da treba razmišljati kako dodatnu proceduru definisati.
Žugić je ocijenio da je dobro što se otvoreno bave time, jer je važno da se svi drže fiskalnog reda kroz ta pravila.
“Ostavio bih prvo rješenje, pošto grupa članova definiše lokalne samouprave, a ovaj zakon u osnovi je zakon koji treba da sublimira sve negativne pojave”, dodao je Žugić.
Ministarstvo ocjenjuje šta je negativno, a lokalna samouprava ima da je primijeni.
Takođe, poslanici DPS-a su tražili da se sa tri na pet godina poveća period sanacije javnog duga jer smatraju da tri godine nije dovoljno.
Damjanović je ocijenio da je tri godine dovoljno, jer se sa pet godina gubi budžetski horizont planiranja.
“Bojim se da ćemo doći u situaciju komotnog ponašanja koje može usloviti nedovoljno čvrst odnos prema analizi pojedinih radnih projekata, odnosno njihovim posljedicama u smislu budžetskog deficita”, smatra Damjanović.
Odbor će na nekoj od narednih sjednica raspravljati o predloženim izmjena i dopunama zakona o igrama na sreću, porezu na dodatu vrijednost i porezu na dohodak građana, koje su podnijeli poslanici DPS-a.
(Mina biznis)