Direktor Regionalnog centra za obuku ronilaca iz Bijele, Vesko Mijajlović, kaže da Zakon „treba da uvede red u oblast ronjenja i da može biti smetnja samo raznim nelegalnim ronilačkim grupama i pojedincima koji devastiraju morsko dno i pljačkaju arheološke lokalitete“.
„Treba imati u vidu da su tokom trogodišnjih istraživanja našeg podmorja otkriveni netaknuti tovari potopljenih brodova starih preko dvadeset vjekova i da se na tim potopljenim brodovima pored amfora nalaze eksponati neprocjenjive vrijednosti. U nekim stranim medijima se može pročitati kako se ti eksponati pronalaze prilikom granične kontrole u prtljažnicima pojedinih turista. Tako na primjer, može se pročitati u hrvatskom časopisu da češki turisti na graničnom prelazu između Hrvatske i Slovenije dokazuju da eksponati skinuti sa jednog potopljenog broda, nijesu iz hrvatskog podmorja već kupljeni u Crnoj Gori. Dakle ovaj zakon, između ostalog, treba da bude smetnja pljačkašima podmorja i devastatorima“, kaže Mijajlović za Portal Analitika.Prema njegovim riječima, Uredbom o vršenju podvodnih aktivnosti 2006. do 2013. godine bila je uređena oblast ronjenja, ali je to nekome smetalo.
„Nesumnjivo je da je uređenost ove oblasti bila smetnja ličnom interesu koji je očigledno imao prednost u odnosu na javni, pa je Uredba na jedan vrlo čudan način doživjela sudbinu da bude ukinuta, što će vjerujem u skorijoj budućnosti biti predmet posebnih analiza“, kaže sagovornik Portala Analitika.
On naglašava da je radni tekst zakona usaglašen sa EU standardima ronjenja i da je radna grupa imala u vidu ne samo usvojene domaće i opšteprihvaćene međunarodne standarde u toj oblasti, već su pojedina rješenja istovjetna kao u Italiji, Francuskoj, Engleskoj, Hrvatskoj i drugim evropskim zemljama.
“Onaj ko pažljivo čita radni tekst zakona ustanoviće da se nigdje ne pominje da će Regionalni centar iz Bijele vršiti bilo kakav nadzor, izdavati sertifikate, diplome. Naš doprinos u izradi nacrta odnosi se isključivo na međunarodne propise sa kojima zakon mora biti usklađen. Regionalni centar kao profesionalna ronilčačka organizacija u Crnoj Gori član je mnogih međunarodnih organizacija i ti propisi se moraju poštovati”, naglašava Mijajlović.
Sagovornik Portala Analitika objašnjava da će ronioci koji dođu u Crnu Goru roniti kao što rone u Italiji, Španiji, Francuskoj, ili bilo kojoj drugoj zemlji EU.
“Pogledajte italijanske zakone, Italija ima zakone za sedam regija koje izlaze na more, vidite zakone Španije, ili nacrt zakona Hrvatske, i onda će vam biti jasno da mi nismo preporučili ništa više od toga. Trudili smo se da ronjenje bude samo sigurnije. Naš zakon je liberalniji od Italijanskog, na primjer”, kaže direktor Centra u Bijeloj.
On naglašava da se potkarala greška i da je u nacrt zakona stavljeno da se ronjenje mora prijaviti sedam dana prije, kao što je učinila Hrvatska.
“U nacrtu sada stoji da se ronjenje treba prijaviti tri sata ranije i to je neophodno jer ako se ne bi prijavljivalo nastao bi haos. Prijava za ronjenje se traži kako bi službe kontrole radile organizovano, kako bi u svakom trenutku znali ko roni i gdje roni. Ako neko primjeti grupu ronilaca on može nazvati nadležnu službu i pitati da li je grupa ronilaca na određenoj poziciji prijavljena. Ukoliko se vidi da nije onda izlazi pomorska policija na teren i djeluje na način predviđen zakonom”, objašnjava Mijajlović.
Direktor Regionalnog centra za ronjenje i obuku iz Bijele naglašava da je u oblast ronjenja potrebno uvesti red i da Zakon može smetati samo onima koji devastiraju morsko dno i pljačkaju arheološke lokalitete.