Zahtjev za dizanje broda je podnijet u zakonskom roku od 90 dana od potonuća, a nakon podizanja, on će vjerovatno biti odvezen u Jadransko brodogradilište u Bijeloj na rezanje.
S obzirom da je vlasnik u lošoj finansijskoj situaciji traži najbolji mogući način da se brod izvuče uz što manje novca. Kako su još rekli u Inspekciji sigurnosti, potrebno je naći i adekvatnu firmu koja bi brod izvukla ili oteglila do Bijele, s obzirom da ovakva situacija nije baš česta i malo je firmi koje zaista imaju iskustva s tegljenjem oštećenog broda iz koga curi nafta.
S obzirom da je brod "opkoljen" branama i "upijačima", podmorski svijet je zaštićen i ne bi trebalo da "trpi" nikakvu štetu od izlivanja nafte. Međutim, ukoliko do toga i dođe, "sanacija" je u nadležnosti Uprave pomorske sigurnosti Bar, kazao nam je načelnik Odjeljenja traganja i spasavanja na moru, Vladan Radonjić.
"Tražio sam da budem prisutan sa našom opremom i ljudima kada se bude remorker izvlačio, kako bismo mogli da ispratimo čitav tok vađenja i ukoliko dođe do izlivanja da odmah reagujemo".
Rashodovani nekada vojni remorker "Tunj", dug 32,7 metara i težak 325 tona, potonuo je 11. oktobra dok se nalazio na vezu između Kotora i Risna.
foto: radiojadran. com