Izgleda da su takozvane „zgrade duhovi“ budućnost urbanog planiranja, koja već funkcioniše u Švajcarskoj, a uskoro će biti primijenjena i u Engleskoj, prenosi T portal.
Konstrukcije u obliku antena koje se pružaju iz krovova, neobični okviri koji izlaze iz zidova, žice i baloni, nisu neobični prizori u gradovima širom Švajcarske, gdje takozvane „građevine duhovi“ dočaravaju kako će novi objekti izgledati po dovršetku gradnje. Radi se dijelu strategije urbanog planiranja, a takozvane „zgrade duhovi“ niču i prije dozvole za gradnju.
Ista strategija uskoro bi mogla da se primijeni i u Oksfordu, ako zastupni Džejms Fraj dobije podršku za svoj prijedlog.
- Naš trenutni sistem urbanog planiranja ne omogućava javnosti da vidi što će biti izgrađeno - rekao je Fraj potcrtavši kako bi javnost na ovaj način dobila priliku za učestvovanje u osmišljavanju izgleda grada u kojem žive.
Švajcarski model mogao bi da spriječi buduće greške i dočara koliko i kako se neka građevina uklapa u prostor. Prema švajcarskom modelu, „zgrade duhovi“ obično su postavljene na mjesec dana i predstavljaju planiranu visinu i širinu objekta, ugao pružanja krova i smjer zidova. Za visoke zgrade i nebodere često se koriste baloni, a kod njihovog postavljanja nerijetko se upotrebljavaju i helikopteri.
Švajcarski model u Oksfordu trebalo bi prvi put da bude primijenjen na parkiralištu za automobile, gdje se planira izgradnja 17 montažnih kuća.
Umjesto „zgrade duhova“, u jednom dijelu Evrope se primjenjuje softver razvijen u Finskoj, koji ljudima omogućava da izgled zgrada pogledaju služeći se QR kodom i pametnim telefonom.
Foto: tportal.hr