Istraživački projekat nazvan VarSITI (Variability of the Sun and Its Terrestrial Impact) posebno će nastojati da pokrije četiri važne teme: Sunčev magnetizam i ekstremne događaje, solarne tranzijente, promjene u magnetosferi, te posljedice i procese u Zemljinoj atmosferi.
U projektu će učestvovati i hrvatski stručnjaci za Sunce sa Zvjezdarnice na Hvaru.
'Iako je Sunce pokazalo par jačih bljeskova u protekle dvije godine, ukupno gledajući trenutni Sunčev 24. ciklus mnogo je slabiji od prethodnih', rekao je za tportal Jaša Čalogović, stručnjak za Sunce iz Opservatorije Hvar.
Posljednji Sunčev minimum imao je najviše dana bez pijega u zadnjih 100 godina nakon čega je uslijedio slabunjavi maksimum. Iz toga se može zaključiti da se dugoročna Sunčeva aktivnost značajno promijenila u odnosu na prijašnji ciklus. No za sada nitko ne zna tačno da kaže u čemu je stvar, hoće li se slabljenje aktivnosti Sunca nastaviti te koje su moguće posljedice tako slabog Sunca – hoće li to usporiti globalno zagrijavanje, možda čak uzrokovati zahlađenje ili pak neće imati jačeg efekta na klimu. Logično je da pravih odgovora još nema jer je ovo prva takva drastična promjena u istoriji savremenih istraživanja svemira.
'Iako je u proteklih 10 godina postignut veliki naučni napredak, tačni uzroci trenutnog slabijeg ciklusa još uvijek nisu u potpunosti razjašnjeni. Takođe, nije potpuno pojašnjen mehanizam kojim Sunce utiče na Zemljinu atmosferu i eventualno klimu. Ukoliko se trend smanjene Sunčeve aktivnosti nastavi, biće zanimljivo u sljedećoj dekadi posmatrati njegov uticaj na temperature na Zemlji i klimatske promijene', rekao je Čalogović.
tekst i foto: tportal.hr