U Ministarstvu vanjskih poslova i evropskih integracija Crne Gore agenciji Beta danas je rečeno da Podgorica već razgovora s državama regiona o uspostavljanju zajedničkih diplomatskih predstavništava po ugledu na skandinavski model.
Takođe, rečeno je i da je s Makedonijom u septembru prošle godine već potpisan sporazum o zajedničkom smještanju diplomatsko konzularnih predstavništava u inostranstvu.
Na osnovu tog dokumenta, Makedonija će Crnoj Gori ustupiti dio prostora u svojim ambasadama, u zemljama gdje Crna Gora planira da otvori nova diplomatsko konzularna predstavništva, a predviđa se i mogućnost nalaženja zajedničkih prostorija u državama u kojima ni jedna ni druga zemlja nemaju, ali planiraju otvaranje diplomatskih predstavništava.
U Podgorici ističu da "ovakvi aranžmani doprinose ekonomičnosti I efikasnosti rada i omogućuju brže širenje diplomatske mreže uz vidno manje troškove".
Navodi se takođe da "smještaj ambasada zemalja regiona na jednom mjestu pojačava vidljivost interesa i potencijala svake države pojedinačno, ali i regionalnih mogućnosti".
Srbija inače zastupa interese Crne Gore i njenih državljana u više od 40 zemalja u kojima nema crnogorskog diplomatskog predstavništva. Slične sporazume o pružanju konzularnih usluga i konzularnoj zaštiti Crna Gora ima i s Hrvatskom i Bugarskom, ali tu je riječ o konzularnim uslugama i pomoći, a ne o diplomatskom predstavljanju.
I u Ministarstvu spoljnih poslova Makedonije ističu da bi zajedničko korišćenje prostora za diplomatska predstavništva najpre moglo da počne s Crnom Gorom i da Skoplje i Podgorica već pregovaraju o zajedničkom zakupu prostora za ambasade u Rumuniji, Skandinaviji I Latinskoj Americi.
Kao i u Crnoj Gori, i u Makedoniji se ističe da zajednički prostor ne znači i zajedničku diplomatiju.
Kako su prenijeli makedonski mediji, premijer Nikola Gruevski izjavio je prošle sedmice da iza ideje o podjeli prostora diplomatskih objekata, nema nikakve političke pozadine i da se radi o čistoj finansijskoj uštedi, a ne o zajedničkoj diplomatiji.
Šef makedonske diplomatije Nikola Poposki rekao je da Skoplje već duže vrijeme razgovara s kolegama iz Srbije, Turske, Slovenije, Crne Gore i Hrvatske oko realizacije ideje o podjeli prostora diplomatskih objekata koji nisu u potpunosti iskorišćeni.
Skandinavski model diplomatije pokazao se kao jako uspješan u svijetu, navode u Skoplju, dodajući da će se zajedničkom diplomatskom mrežom smanjiti troškovi, ali i jačati regionalna prisutnost u najdaljim djelovima svijeta.
U slovenačkom Ministarstvu spoljnih poslova agenciji Beta je rečeno da iz Beograda nije stigla zvanična inicijativa o uspostvaljanju zajedničkih diplomatskih predstavništva po skandinavskom modelu.
U isto vrijeme u Ministarstvu dodaju da bi uspostavljanje zajedničkih ambasada sa zemljama regiona bilo teško izvodivo, jer je Slovenija članica EU dok Srbija i druge zainteresovane države na Balkanu još nisu.
Inicijativu da zemlje regiona uspostave zajednička diplomatska predstavništva po "skandinavskom modelu" u zemljama Latinske Amerike, Afrike i Azije najavio je početkom januara šef srpske diplomatije Ivan Mrkić.
Mrkić je tada rekao da su već uspostavljeni kontakti sa Skopljem, Podgoricom, Sarajevom, Ljubljanom i da je najbliži dogovor s Makedonijom i Crnom Gorom. (Portal RTCG)