Svijet

Tijelo preminulog Arijela Šarona izloženo ispred zgrade Kneseta

1202premijer
K
ovčeg sa tijelom bivšeg izraelskog premijera Ariela Šarona danas je donijet ispred zgrade parlamenta (Kneseta) gdje će biti izloženo do 18 sati.

Tijelo preminulog Arijela Šarona izloženo ispred zgrade Kneseta
Portal AnalitikaIzvor

Više stotina Izraelaca čeka red danas ispred zgrade parlamenta u Jerusalimu kako bi odali poštu preminulom bivšem premijeru i generalu Arijelu Šaronu.

Šaron je preminuo u subotu u 86-oj godini, nakon što je osam godina bio u komi poslije moždanog udara.

Za sjutra je planirana komemoracija, na koju se očekuje da će doći američki potpredsjednik Džo Bajden, bivši britanski premer Toni Bler, češki premijer Jirži Rusnok , šef njemačke diplomatije Frank-Valter Štajnmajer i drugi.

Šaronovo tijelo će potom u vojnom konvoju biti prenijeto na njegovo imanje u pustinji Negev na jugu Izraela, gdje će sjutra biti sahranjen kraj pokojne supruge Lili.

Šaron je doživio moždani udar na vrhuncu svoje poltičke karijere, januara 2006, kada se vjerovalo da će ponovo biti izabran za premijera.

Njegova karijera trajala je gotovo isto toliko koliko postoji Izrael, 65 godina i istoričari ističu da je pomogao da se rat 1973. godine preokrene u korist Izraela, kada su arapske armije iznenada napale jevrejsku državu na Dan pokajanja, Jom Kipur.

Kao političar dobio je nadimak "buldožer", a za premijera je izabran 2001. godine.

Četiri godine kasnije naredio je unilaterlano povlačnje izraelskih vojnika i jevrejskih naseljenika iz Pojasa Gaze, što je bio šokantan preobražaj za čovjeka koji je bio veliki zagovornik gradnje jevrejskih naselja na okupiranim palestinskiom teritorijama.

On je kasnije napustio svoj konzervativni Likud i osnovao centrističku partiju Kadima.

Na vijest o Šaronovoj smrti mnogi svjetski lideri odali su mu počast za posvećenost bezbjednosti Izraela, a posebno za korake ka miru u mjesecima koji su prethodili njegovoj bolesti.

Palestinci su, međutim, izrazili žaljenje što nikada nije izveden pred lice pravde zbog uloge u masakru palestinskih izbjeglica u izbjegličkim logorima Sabra i Šatila u Bejrutu nakon što je orkestrirao invaziju na Liban 1982. godine kao ministar odbrane.

Neki palestinski zvaničnici optužili su ga i smrt Jasera Arafata, koji je umro pod misterioznim okolnostima 2004. godine dok je Šaron bio premijer.

Poslije smrti Jasera Arafata, pregovori Palestinaca i Izrealaca su obnovljeni. Ovo je rezultiralo vraćanjem grada Jerihona na okupiranoj Zapadnoj obali Palestincima.

izvor: blic.rs

Portal Analitika