Eksplozivne naprave su postavljene blizu tri automobila, mada je samo jedna bomba eksplodirala, ali nije nikoga ranila. Žrtve su ubijene vatrenim oružjem, tvrdi policija.
Portparol glavne ruske istražne agencije Vladimir Markin izjavio je da još nije utvrđen motiv za ubistva u predgrađu Pjatigorska, koji je od Sočija, domaćina Olimpijskih igara 2014. godine, udaljen manje od 300 kilometara vazdušnom linijom, a skoro duplo više kopnenim putem.
Markin je rekao da su se pripadnici Federalne službe bezbjednosti uključili u istragu koju je klasifikovao kao antiterorističku operaciju.
Tri od šest žrtava su identifikovane. Dvije su bile taksisti, a treći je sklapao namještaj, ali je, istovremeno, vozio taksi. Njihova imena nisu objavljena, prenosi AP.
Oni su vozili jeftine lade. Ručno izrađene bombe postavljene su blizu dva automobila; jedna od njih je eksplodirala kada se policija približila, a druga je demontirana.
Ostale tri žrtve su pronađene u četvrtom vozilu. Jedna eksplozivna naprava je bila postavljena pored automobila u metalnoj kofi, ali je demontirana, izjavio je Markin.
Ruske vlasti su već pojačale bezbjednosne mjere uoči početka Zimskih olimpijskih igara u Sočiju 7. februara poslije samoubilačkih bombaških napada u Volgogradu u kojima su 34 osobe poginule.
Ruski predsjednik Vladimir Putin je poslije napada u tom gradu zaprijetio da će svi teroristi u Rusiji biti "istrijebljeni".
Predsjednik ruskog Olimpijskog komiteta saopštio da su preduzete najviše moguće bezbjednosne mjere i da više od toga ne može da se učini.
U Sočiju je od utorka uvedena borbena pripravnost za 37.000 pripadnika bezbjednosnih snaga, zaduženih za bezbjednost u ruskom ljetovalištu dok traje Olimpijada.
Zabranjene zone: U Sočiju već postoje zabranjene zone, u koje je gotovo nemoguće ući. To su, prije svega, granične oblasti ka Republici Abhaziji i planine iza Krasne poljane, gdje će biti održana takmičenja. Rusija na taj način želi da zaustavi teroriste sa sjevera Kavkaza.
Koliko je Rusima bitno da sve prođe bez incidenta govori i činjenica da je za Olipijske igre u Sočiju aktiviran i sistem nadzora iz kosmosa.
Bespilotne letjelice opremljene sa 11.000 video kamera i infracrvenih skenera obezbjeđuju 24-časovni nadzor svih olimpijskih objekata. Šest projketila „pancir-S“ sistema protivraketne odbrane čuvaće nebo nad Sočijem, dok će najsavremeniji sonari, patrolni čamci i podmornice patrolirati morem.
Svi koji dolaze na Igre dobijaju specijalne propusnice s ličnim podacima koje provjeravaju ruske tajne službe. Predviđen je redovan prolazak kroz skenere za metal, pretres torbi i provera viza i pasoša.
„Naravno da smo se umorili od svega. Ali svi shvatamo da je prijetnja stvarna“, izjavio je Vladimir Kimajev, biznismen iz Sočija koji je morao da prekine posao isporuke teških mašina u grad do kraja marta.
Međutim, stručnjaci nisu sigurni da će sve to zaustaviti teroriste.
„Imali su više od šest godina da pripreme napad i infiltriraju se kao spavači koje niko više ne može da razlikuje od običnih žitelja Sočija. Čekali su ovaj trenutak da pogode Putina tamo gdje ga najviše boli“, ocijenila je Julija Juzik, stručnjak za terorizam.
Izvor: blic.rs