Društvo

Plava kraba sve češće u mrežama ulcinjskih ribara

0801rak
D
a su nove vrste riba sve češći stanovnici Jadranskog mora potvrdili su i ulcinjski ribari, koje su nedavno posjetili hrvatski i crnogorski stručnjaci prof. dr Jakov Dulčić iz Instita za ocenaografiju i ribarstvo iz Splita i dr Aleksandar Joksimović iz Kotorskog Institita ua biologiju mora. Kako je za Portal Analitika kazao dr Joksimović, u razgovorima sa ulcinjskim ribarima potvrdilo se da su u ovom dijelu Jadrana sve češći ulovi riba napuhača, kao i ekspanzija jedne vrste raka - američke plave krabe, a sve brojnija je i zubatica (Pomatomus saltatrix), proždrljiva vrsta u Jadranu.

Plava kraba sve češće u mrežama ulcinjskih ribara
Portal AnalitikaIzvor

Sagovornik Portala Analitika dr Aleksandar Joksimović, šef laboratorije za ihtiologiju i ribarstvo u Institutu za biologiju mora u Kotoru, naglašava da se u Jadranu bilježe novi nalazi i da je evidentna pojava egzotičnih vrsta riba, mahom lesepsijskih migranata.

0801Aleksandar-Joksimovic

„U pitanju su nove vrste iz Crvenog mora koje su u istočni Mediteran prodrle nakon prokopavanja Sueckog kanala. Takođe, imamo vrste koje odvajkada žive u sredozemlju i Jadranu, ali su u ekpanziji proteklu deceniju. Dopiru do djelova Jadrana gdje ih ribari nikada nijesu vidjeli, niti su imali naziv za vrste poput lampuge i zubatice“, kaže Joksimović.

Naš sagovornik ističe da je u mrežama ulcinjskih ribara čest ulov posljednjih godina plava kraba (Callinectes sapidus), koja je slučajno preko balastih voda doprla u Jadran i odomaćila se. Joksimović kaže da je ovaj rak očigledno našao pogodne vode na nekoliko lokacija u Jadranu, a postao je čest ulov u mrežama ribara, naročito u Ulcinju.

"Poseban fenomen je ekspanzija američke plave krabe (Callinectes sapidus). Njena je postojbina istočna obala Atlantika, od Labradora do Floride, a potom je balastim vodama stigla je u Holandiju, da bi odjednom bila registrovana u Jadranu, kod Venecije 1949. godine. Nakon toga godinama nije bilo nalaza dok nije primjećena kod ušća Neretve, Bojane", objašnjava Joksimović.

Šef laboratorije za ihtiologiju i ribarstvo Kotorskog Instituta podsjeća da treba biti oprezan kada je u pitanju riba četvorozupka ili napuhača Lagocephalus sceleratus, a koja pripada grupi koju Japanci nazivaju fugu. To je otrovna riba, a na dalekom Istoku važi za specijalitet i pored izuzetno jakog otrova.

0801Riba-balon-ili-lopta

Joksimović naglašava  da je posebno u ekspanziji zubatica ili strelka Pomatomus saltatrix, koja je predator u Jadranu.

"Iako je riječ o autohtonoj vrsti, njena brojnost se posljednjih 20 godina povećala i ona  dopire i u djelove Jadrana gdje nikada ranije nije viđena. Koliki je predator govori i činjenica da je ribari nazivaju “morskom piranom”, jer je u stanju da skakavicu prepolovi u sekundi", kaže Joksimović.

Sagovornik Portala Analitika ističe da je pojava novih vrsta u Jadranu evidentna i da je važan sistem dojave, i da svaku nepoznatu ribu ribari treba da donesu u Institut. Ulcinjski ribari su prvi na „udaru“ i stoga smo i organizovali susret sa njima, koji je bio od koristi i istraživačima i ribarima, kaže na kraju Joksimović.

Portal Analitika