Najopasniji i najsmrtonosniji stadijum tumora je tzv. metastaziranje u kojem ćelije raka počinju da se šire tijelom. Naučnici sa Univerziteta Kornel u SAD-u objavili su da su uspjeli da dizajniraju nanočestice koje se zadržavaju u krvotoku i ubijaju ćelije raka s kojima dođu u kontakt tokom njihove seobe. Autori studije kažu da su prvi rezultati izvrsni, ali ističu da je potrebno obaviti još dosta istraživanja. Prognoze očekivanog trajanja života osoba kojima je dijagnostikovan maligni tumor u najvećoj mjeri zavise od toga da li se rak proširio i metastazirao.
- Oko 90 odsto smrtnih slučajeva povezano je s metastazama - rekao je za BBC rukovodilac studije, prof. Majkl King.
Tim iz Kornela u svom najnovijem istraživanju osmislio je novo rješenje za problem širenja raka. Stručnjaci su u laboratoriji povezali protein poznat kao trejl - koji se već koristi za uništavanje raka u kliničkim testovima - s drugim ljepljivim proteinima i tako oblikovali nanočestice. Kada su ove ljepljive kuglice ubrizgali u krv, one su se prikačile na leukocite. Testovi su pokazali da se bijele krvne ćelije u struji krvi sudaraju sa ćelijama raka koje su se odvojile od glavnog tumora, u pokušaju da se prošire.
Prema izvještaju koji je predstavljen u časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences, nov je pristup inspirisan prirodnim citotoksičkim djelovanjem ubica raka - leukocita. Ali, autori ističu da su iznenađeni rezultatima in vitro s ljudskim ćelijama, i testiranjem na miševima koji su pokazali da su prenamijenjeni leukociti učinkovitiji od direktnih napada na ćelije raka pomoću uobičajenih nosilaca lijekova lipozoma ili topivih proteina.
- Rezultati su uistinu zapanjujući, i u ljudskim ćelijama i u miševima. Nakon dva sata protoka krvi, ćelije tumora doslovno su razgrađene - rekao je prof. King.
Američki stručnjak smatra da bi nanočestice mogle da se koriste prije operacija ili zračenja, u kojima se ćelije raka mogu odvojiti od glavnog tumora i krenuti krvotokom. One bi takođe mogle da se upotrijebe za sprječavanje širenja vrlo agresivnih tumora.
Prije nego što se uvede u bolnice kao potvrđena terapija, potrebno je obaviti još niz sigurnosnih ogleda na miševima i većim životinjama. Dobra vijest je to da rezultati za sada pokazuju da nova metoda ne uništava odbrambeni sistem i ne oštećuje druge krvne ćelije ili vene i arterije.