Društvo

Sa Hrvatima inicirano uvođenje znaka „Kvalitet lokalnih proizvoda“

gastrosuvenitri
T
ragom dosadašnjih projekata koji su u funkciji valorizacije domaćih resursa “Dobro iz Crne Gore” i “Hrvatska kvaliteta”, uz inovativan koncept i pristup turizmu, inicirano je uspostavljanje znaka “Kvalitet lokalnih proizvoda”. Znak će moći da dobiju gastronomski proizvodi koji koriste lokalne inpute, što se danas popularno zove “proizvod 0km”, te proizvodi koji predstavljaju tradiciju ovog područja. Predstoji osmišljavanje kriterijuma za dobijanje i dizajn zajedničkog znaka koju će nositi originalni domaći autohtoni proizvodi Dubrovačko-neretvanske županije i Crnogorskog primorja, saopšteno je Portalu Analitika iz Privredne komore Crne Gore.

Sa Hrvatima inicirano uvođenje znaka „Kvalitet lokalnih proizvoda“
Portal AnalitikaIzvor

 

Uz zajednički promotivni materijal, istraživanje tržišta, komunikacionu strategiju, odgovarajuće metode marketinga, stvoriće se  grupe proizvoda prepoznatljive na turističkom tržištu i u krajnjem, postići bolji finansijski efekti, samtraju u Privrednoj komori.

 

Ugođaje Dubrovačko-neretvanske županije i Crnogorskog primorja upotpuniće pakovanje gastronomskih suvenira ponijeto sa sobom kući, čime i poziv za ponovni dolazak i preporuka da smo turistička destinacija koju valja posjetiti.

 

„Postoji legenda da su u prošlosti svi koji su ulazili u Dubrovnik morali sa sobom donijeti jedan kamen za izgradnju zidina ovog grada. Druga priča se veže za vrijeme Mletačke republike kada su Mlečani dolazili na crnogorsko primorje, koje je bilo pod njihovom vlašću, i punim brodovima odnosili kamenje i drva.

 

Vremena se mijenjaju, pa je danas naša jadranska obala, sa svojom bisernom ljepotom, interesantna za brojne turiste. Norvežani, Rusi, Italijani, Njemci, Kinezi, Japanci.... i mnogi drugi “svjetski putnici” ne zaustavljaju se dugo na jednom mjestu. Zar nije “suvo zlato” objediniti ponudu i predstaviti se u punom sjaju: prirode, kulture, umjetnosti, gastronomije …..Moderni turisti traže doživljaj, osjećaj, emociju koja će ih vezati uz određeno mjesto.

 

Kreiranje prepoznatljivog turističkog proizvoda je moguće na osnovu prirodnih i kulturnih dobara, kroz organizovanu proizvodnju i plasman autentičnih lokalnih gastronomskih suvenira na bazi maslina, ribe, suvih smokava, meda, kestena, ljekovitog bilja -  kulinarskih delicija i ostalih domaćih proizvoda koje su do danas nepravedno zanemareni. Inputi su i dalje tu. Znanja još uvijek ima. Turističko tržište za apsorbciju proizvoda je takođe tu. Jedino što treba jeste objediniti sve te elemente kako bi žene (pretežni nosioci tih vještina), ali i svi ostali preduzetnici, krenuli u organizovanu i prepoznatu proizvodnju lokalnih gastro suvenira. To bi moglo doprinijeti i poboljšanju kvaliteta života kroz stvaranje povoljnijih socio-ekonomskih i prirodnih uslova za unapređenje turizma i proizvodnje.

 

Traženjem rješenja kako podstaći proizvodnju, poboljšati ponudu i unaprijediti korišćenje lokalnih resursa, kako bi se postigla sinergija lokalnih dobavljača i poljoprivrednih uzgajivača u cilju daljeg razvoja turizma od kojega cjelokupna regije zavisi, direktno ili indirektno, bavile su se Privredna komora dubrovačko-neretvanske županije i Privredna komora Crne Gore.

 

Cilj aktivnosti je razviti lokalne gastro suvenire koji će koristiti lokalne inpute, te ih plasirati turistima kao domaći proizvod. Time će turisti imati veću, raznovrsniju, bogatiju ponudu. Kupujući gastro suvenire ovog područja, 2,2 miliona turista će biti u prilici ne samo da posjeti, nego i da okusi bogatstvo Dubrovačko-neretvanske županije i Crnogorskog primorja“, navodi se u saopštenju Privredne komore.

Portal Analitika