- Kontinuirano bilježimo napredak i aktivno radimo na promociji zabrane diskriminacije marginalizovanih i ranjivih društvenih grupa. Uradili smo dosta. Ohrabrujuće je da, dok bilježimo stalnu posvećenost i kontinuitet u ovom poslu, relevantne evropske i međunarodne adrese iskazuju nedvosmislenu podršku i pohvale za naš rad - rekao je Kojičić.
Kojičić je istakao da je društvene norme i obrasce ponašanja potrebno mijenjati i da ključnu ulogu u tom procesu imaju jasno definisana pravila ponašanja od strane države i njihovo puno sprovođenje.
- Da su procesuirane osobe koje su demonstrirale mržnju i nasilje na paradi ponosa u Budvi, znatno manje bi bilo protivnika parade u Podgorici koji su bili spremni na nasilje ali ih je policija u tome osujetila - tvrdi on.
Na pitanje koliko socio-ekonomski problemi utiču na stanje ljudskih prava u Crnoj Gori, Kojičić je kazao da duboko vjeruje da unapređenje socioekonomskih sloboda i kvaliteta života nosi sa sobom i unapređenje ljudskih prava.
- Što je bolji standard života, to su ljudi slobodniji. Naravno, sve to ne znači da su ljudska prava najzaštićenija u zemljama sa najvišim dohotkom po glavi stanovnika, niti je novac sinonim za dobro, niti demokratija po automatizmu stanuje tamo gdje je novac - naglasio je on.
Odgovarajući na pitanje jesu li i koliko u tom pravcu, ako govorimo o seksualnim manjinama, doprinijele dvije Povorke ponosa koje su tokom protekle godine održane u Crnoj Gori, Kojičić je kazao da jesu.
- Prije svega što su pokazale da smo dosta uradili u ovoj oblasti, da smo primjer u regionu, ali su pokazale i da su stereotipi vrlo žilavi i da samo kontinuirana i efikasna aktivnost čitavog društva, može biti ključ rješenja. Dakle, nema međusobnog optuživanja tipa porodica je zakazala, škola ne poklanja dovoljno pažnje vaspitanju učenika, država nije pristupila na pravi način, ne valja nam pravosuđe itd. Takav pristup ne odražava, već zamagljuje društvenu odgovornost i njene aktere, o čijoj važnosti sam detaljnije govorio. Prema tome, odgovorni su svi u djelokrugu svog rada i to je umrežen proces. Ako jedna karika u lancu odgovornosti zataji, čitav proces će biti zamrznut i na čekanju - zaključio je Kojičić.