U tom kontekstu, kako je kazao, Bjelopoljci nikada nijesu čekali da kriza prođe, pa da se dohvate potrebnog posla.
„Dokazi naših napora da zaslužimo buduće vrijeme prosperiteta i da ga iskoristimo na pravi način, vidljivi su gotovo na svakom koraku. Iz godine u godinu djeca nam odrastaju u udobnijim predškolskim objektima, pohađaju opremljenije škole i fakultete, socijalno nezbrinuti dobijaju svoje krovove nad glavom, sugrađani sa posebnim potrebama -dostojanstvena prihvatilišta, oboljele zbrinjavamo u sve modernijim zdravstvenim ustanovama, vozimo se sigurnijim drumovima, rekonstruišemo željezničke kolosjeke, gradimo puteve i vodovode našem selu, organizujemo bolje festivale, živimo bogat i osmišljen društveni život, u vremenima koja nijesu naklonjena niti bogatstvu niti sadržajnom životu“, generalna je Žurićeva ocjena.
Ipak, smatra da sadašnji uslovi života u Bijelom Polju nijesu oni koje zaslužuje ovaj grad.
“Nijesu ni izdaleka. Sredstava je nedovoljno za sve potrebne investicije, ali često i za najobičniji građanski život. Standard je opominjuće nizak, a sve što smo ovih godina uradili na osvajanju urbanih sadržaja i podizanju kvaliteta života, samo je priprema za prave investicije u privredi, koje jedino mogu donijeti očekivano doba realnog prosperiteta”, istakao je predsjednik Bijelog Polja.
Osim odgovornog odnosa i temeljnih planova lokalne uprave, vjeru u takav ishod Žuriću daju i činjenice da je Bijelo Polje centar sjevernog regiona, da je na raskrsnici puteva koji povezuju more, Srbiju, Bosnu, Makedoniju, da ima dobar geografski položaj.
„Uz činjenice da se nalazimo okruženi rijekama u naručju bogate Bjelasice, da posjedujemo ogromne površine obradivog zemljišta, veliko šumsko bogatstvo, nemjerljiv hidropotencijal, da imamo jednu Đalovića klisuru, termalne vode, i niz drugih neiskorišćenih prirodnih pogodnosti, te najvažnije - da imamo preduzimljive i vrijedne ljude, što je siguran znak da privatni kapital mora doći, samo ako ga prizovemo na ozbiljan način, a to ćemo najbolje učiniti ukoliko gradimo primjerenu infrastrukturu i adekvatan zakonski okvir”, kazao je Žurić.
Bjelopoljski predsjednik smatra da ono oko čega su u Bijelom Polju svi složni, bez obzira na političke razlike, jeste željeni razvoj i prosperitetna budućnost grada, i to svim njihovim planovima i projektima daje posebnu snagu.
„Ovu energiju razvoja i napretka u protekloj deceniji, prepoznala je i država i Vlada Crne Gore kao naš najznačajniji partner, njena ministarstva i direkcije, strani partneri i donatori“, konstatovao je Žurić.
A crnogorski predsjednik Filip Vujanović, koji je prisustvovao svečanoj sjednici, iskazao je poštovanje za izuzetna ulaganja u prošloj godini.
Istakao je značajna ulaganja u infrastrukturne objekte i visoku socijalnu i zdravstvenu brigu koju je Bijelo Polje pokazalo, kao i za sve što se ulaže u obezbjeđenje novih radnih mjesta i boljeg životnog standarda građana.
Vujanović vjeruje da će i ova godina biti posvećena obezbjeđivanju uslova za veće zapošljavanje, a, kako kaže, projekat Azmonta je šansa ne samo za Bijelo Polje, nego i za ovaj region.
Na svečanoj sjednici, najveće opštinsko priznanje, Nagrada 3. januar, uručena je predstavnicima Vlade Azerbejdžana, a diplomatski predstavnik te zemlje saopštio je da će novčani dio nagrade donirati u humanitarne svrhe.
Povodom Dana opštine otvorena je savremena gradska garaža u samom centru Bijelog Polja.
(rtcg.me)