Kako je saopđšteno nakon sjednice, Savjet se upoznao sa aktivnostima koje realizuje Ministarstvo prosvjete na planu zabrane diskriminacije u obrazovanju, u odnosu na neke osjetljive kategorije društva, kao što su učenici sa posebnim obrazovnim potrebama, Romi i Egipćani i LGBT populacija.
Savjet je, kako se navodi, ohrabrio nastavak realizacije mjera u sistemu obrazovanja i vaspitanja sa ciljem kreiranja okruženja bez socijalne isključenosti i drugih oblika diskriminatornog postupanja.
„ Savjet je ocijenio da kroz posvećen i odgovoran odnos i saradnju svih relevatnih subjekata treba i dalje izgrađivati društvo koje će počivati na demokratskim vrijednostima, kao što su tolerancija, učešće, poštovanje prava i ljudskog dostojanstva, a čemu Savjet ostaje posvećen i u narednom periodu“, kaže se u saopštenju.
Navodi se da je Savjet prepoznao napore koji su preduzeti u usvajanju i implemetaciji međunarodnog prava i standarda u nacionalnom zakonodavstvu, posebno u dijelu usklađivanja nacionalnog zakonodavstva sa pravnom tekovinom EU, što je doprinijelo unaprjeđenju položaja LGBT osoba u Crnoj Gori.
„Uspostavljanjem takvog normativnog okvira kreira se ambijent koji će uvažavati različitosti i omogućavati LGBT osobama ravnopravan položaj u društvu“, ocijenjeno je na sjednici.
Savjet je podržao nastavak programskih i projektnih aktivnosti koje će doprinijeti unaprjeđenju položaja LGBT osoba, i to kroz realizaciju mjera i koordinaciju praćenja primjene LGBT Strategije i izradu odgovarajućih informacija i izvještaja.
Za potrebe adekvatnog praćenja primjene Strategije oformljena je i Radna grupa u čijem sastavu su predstavnici ministarstava ljudskih i manjinskih prava, rada i socijalnog staranja, zdravlja, pravde, prosvjete, Uprave za mlade i sport, Uprave policije Ministarstva unutrašnjih poslova, kao i predstavnici NVO LGBT Forum Progres i Instituta socijalne inkluzije.
Savjet se upoznao i sa informacijom o Strategiji inkluzivnog obrazovanja do 2018. godine, i pohvalio široki participativni proces preduzet radi pripreme što kvalitetnijeg strateškog dokumenta koji će biti smjernica za nastavak aktivnosti u ovoj oblasti.
Istovremeno, Savjet je afirmisao aktivnost Kancelarije UNICEF-a u Crnoj Gori, nevladinog sektora, kao i svih relevantnih aktera koji su dali podršku definisanju predmetnog dokumenta i uputio poziv da se nastavi sa konstruktivnim
„Tokom rasprave, sugestije članova i članica Savjeta iz nevladinog sektora su uvažene, uz prihvatanje preporuke da rad svih institucija treba zasnivati na obavezi poštovanja ljudskih prava i međunarodnih dokumenata koje smo prihvatili kao država“, kaže se u saopštenju.
Savjet se upoznao i sa informacijom Ministarstva za ljudska i manjinska prava o usklađenosti važećih nacionalnih propisa sa međunarodnim standardima u oblasti zaštite od svih oblika diskriminacije, i konstatovao da je potreban nastavak praćenja aktivnosti na tom planu, uz uključivanje Sekreterijata za zakonodavstvo i međusektorsku saradnju.
„Istovremeno, zaključeno je da se za potrebe održavanja sjednice Savjeta u narednoj godini pripremi šira informacija u vezi sa predmetnom temom, a koja će nastati kao rezultat interresorne saradnje nadležnih institucija“, dodaje se u saopštenju.
(MINA)