Abiznis

Manjinski akcionari Trebjese traže da se preispita ugovor o prodaji

3011niksicuok
U
druženje manjinskih akcionara pivare Trebjesa podnijelo je skupštinskoj Komisiji za praćenje i kontrolu postupka privatizacije zahtjev da preispita ugovor o prodaji fabrike, kao i njeno poslovanje nakon što je preuzeo novi vlasnik, prenosi Mina biznis.

Manjinski akcionari Trebjese traže da se preispita ugovor o prodaji
Portal AnalitikaIzvor

Akcionari traže i odgovor na pitanje šta se desilo sa imovinom Trebjese koja nije prodata prilikom privatizacije, odnosno stovarištima u Sarajevu, Čapljini, Ivanjici i Mostaru i odmaralištu u Dubrovniku i energetskom bloku

Sekretar Udruženja Boro Nikolić saopštio je da je ranije pokrenuta tužba pred Osnovnim i Apelacionim sudom zbog nedozvoljenog otuđenja akcija manjinskih akcionara i neisplaćenih dividendi od 2010. do prošle godine, prenosi agencija MINA-business.

"Do danas nijesmo uspjeli da dođemo do ugovora o privatizaciji Trebjese, koja je prodata 1997. godine, ali očekujemo da će to uspjeti skupštinskoj Komisiji", rekao je Nikolić na konferenciji za novinare.

On je dodao da manjinski akcionari očekuju da Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) ispita što se desilo sa polovinom imovine pivare, koja nije prodata prilikom privatizacije.

Nikolić je podsjetio da je Trebjesa od 1997. godine promijenila četiri vlasnika, kao i da u Udruženju nijesu sigurni da li je to moguće po prvom ugovoru o prodaji.

Vlasnik Trebjese je od kraja prošle godine kompanija Black Sea Montenegro, koja posjeduje 100 odsto akcija preduzeća. Black Sea Montenegro je formalno u vlasništvu Starbev grupe, koju je u junu prošle godine preuzeo kanadsko-američki Molson Coors, jedan od najvećih svjetskih proizvođača piva.

Black Sea Montenegro kontrolisala je najprije 74,78 odsto Trebjese, a nakon što su joj manjinski dioničari ponudili svoje akcije na otkup, povećala je vlasnički udio prvo na 98,42 odsto, zatim na 100 odsto.

Krajem jula iz kompanije je najavljeno da će Trebjesa obaviti restrukturiranje spajanjem sa Black Sea Montenegro, pri čemu će nikšićko preduzeće biti pravni sljedbenik.

Udruženje manjinskih akcionara Trebjese, osnovano je 2000. godine i ima 365 članova, bivših radnika i penzionera.

Nikolić je naveo da je manjinskim akcionarima saopšteno da će deset godina nakon prodaje pivare imati pravo da poprave ili prekinu ugovor, što nije ispoštovano.

Predsjednik Upravnog odbora Udruženja Radovan Gojković naveo je da je 39 odsto imovine skladišta Trebjese u vlasništvu manjinskih akcionara i pitao kako je moguća prodaja bez njihovog znanja i saglasnosti.

On je saopštio podatke o prodaji stovarišta i zgrade u Sarajevu, Čapljini i Ivanjici po »neregularnim cijenima« i dodao da po zahtjevu malih dioničara advokatska kuća iz Hrvatske radi na preispitivanju prodaje odmarališta u Dubrovniku, koje je kupljeno sindikalnim novcem.

"Uzaludno smo podnosili predloge za pokretanje postupka za utvrđivanje istine o prodaji te imovine, jer smatramo da je to urađeno nezakonito i da su pojedini zloupotrijebili službeni položaj. Govorili su nam da nema osnova da se pokrene krivični postupak, a za advokata nijesmo imali novca", objasnio je Gojković.

Akcionari se, prema njegovim riječima, nadaju da će Komisija dobiti na uvid kupoprodajni ugovor i preispitati spornu prodaju imovine.

Gojković tvrdi i da se nije ispoštovao dogovor o prodaji imena zaštićenog znaka tipa piva, kao i da manjinski akcionari u pokušaju razrješenja sporne prodaje nijesu dobili očekivanu pomoć Vlade, fondova i Opštine.

Manjinski akcionari su u zahtjevu upućenom skupštinskoj Komisiji naveli da je firmi Interbru prodato 61 odsto akcija Trebjese za 25 miliona maraka, dok je apatinska Pivara istoj kompaniji prodata za 13 puta veći iznos i uz znatno povoljnije uslove za male dioničare.

U Udruženju smatraju i apsurdnom situaciju u kojoj je generalni direktor istovremeno i predsjednik Upravnog odbora, što znači da većinski vlasnik odlučuje "sam sa sobom" na štetu manjinskih akcionara, Opštine i države.

Portal Analitika