- U cilju povećanja prihoda po osnovu naplate poreza na imovinu neophodno je povećati efikasnost njihove naplate, te proširiti osnovu oporezivanja na: imovinu koja nije u funkciji, bespravno izgrađene objekte i neprodate stanove, navodi se u vladinoj informaciji dostavljenoj Portalu Analitika. U Informaciji nije navedeno koliko će se povećati porezi, niti koliko će se novca u opštinskim i državnoj kasi sliti kao rezultat implementacije mjera.
U setu mjera predstavljenom na prošloj sjednici Vlade, predlaže se da je potrebno izvršiti kategorizaciju nekategorisanih, kao i ponovnu kategorizaciju nižekategorisanih objekata i, u tom smislu, utvrditi iznos poreza.
Takođe, potrebno je i povećati iznos poreza na nepokretnosti koja nijesu u funkciji sticanja dohotka po osnovu imovine i imovinskih prava –iznajmljivanje stanova.
U Ministarstvu finansija smatraju da treba ukinuti sva paušalna oporezivanja, gdje god je to moguće, a porez vezivati za ostvarene prihode.
U Crnoj Gori postoje 58 978 stanova u kojima niko ne stanuje, pokazuju zvanični podaci MONSTAT-a. Od tog broja, privremeno nenanstanjenih stambenih objekata ima 51.927, dok je napuštenih 7.051 stanova. Prema prikupljenim podacima u Crnoj Gori postoje ukupno 314.704 stambene jedinice, odnosno - na svaka dva stanovnika "dođe" po jedan stan. Podaci nedvosmisleno pokazuju da u Crnoj Gori postoji višak stambenog prostora. Procjene govore da u Crnoj Gori ima oko 18.000 podstanara.