Društvo

Budvanski antički mozaik poslije tridesetak godina biće konzerviran i predstavljen javnosti

2511mozaik
P
oslije više od trideset godina antički mozaik iz vile urbane u Budvi, koja se nalazila na mjestu današnjeg hotela Avala, biće konzerviran i predestravljen javnosti. Ugovor o konzervaciji mozaika, koji je godinama bio daleko od očijiu javnosti, smješen u  jednom suterenu u Starom gradu, potpisali su gradonačelnik Budve Lazar Rađenovič, direktorica Centra za konzervaciju i arheologiju Crne Gore mr Ivana Medenica i direktorica JU Muzej galerija i biblioteka Budve Biljana Brajović.

Budvanski antički mozaik poslije tridesetak godina biće konzerviran i predstavljen javnosti
Portal AnalitikaIzvor

Budvanski mozaik potiče s kraja prvog i početka drugog vijeka, a pronađen je 1938. godine, kada su počeli radovi na gradnji hotela Avala. Tada, nažalost, počinje i njegova devastacija. Prilikom gradnje hotela uništena je centralna scena mozaika. Danas se na njegovim fragmentima mogu vidjeti predstave morskih čudovišta, životinja i riba, kaže za Portal Analitika Željko Čelebić, konzervator i savjetnik u Centru za konzervaciju i arheologiju Crne Gore, koji je i autor projekta konzervacije antičkog mozaika.

2511skica

U arheološkim istraživanjima poslije zemljotresa mozaik je podignut in situ, i bio preventivno zaštićen, da bi, prilikom radova na novoj Avali, bio premješten u suteren u Budvi.

Čelebić kaže da je od osamdesetih godina bilo dosta priče o njegovoj konzervaciji, ali da nijedan projekat nije realizovan.

„Bilo je krajnje vrijeme da se mozaik konzervira i restaurira i predstavi javnosti, i to je napokon učinjeno zalaganjem direktorke JU Muzeji galerija i biblioteka Budva Biljane Brajović i angažovanjem Centra“, kaže naš sagovornik.

Naglašava da je na samom početku rada problem bila dokumentacija koju nisu našli u Upravi za zaštitu kulturnih dobara, odnosno bivšem Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture, te su je morali tražiti u Zavodu Srbije.

„Tamo smo pronašli samo tehnički crtež sa kotama. To je sve što smo vidjeli od dokumentacije, kaže Čelebić. Podsjeća da je osamdesetih godina konzervator Vlada Rašić iz Republičkog zavoda Srbije radio konzervaciju, da je tom prilikom mozaik podignut kakao bi bio sačuvan i kasnije prezentiran, ali to se nije dogodilo“, kaže Čelebić.

2511moyaiktekst
Kaže da će se poslije čitavih tridesetak godina rimski mozaik konzervirati i restaurirati najnovijom metodom. On će se prenijeti na podlogu od aluminijskog saća. Biće korišteni novi materijali, mozaik će biti lako prenosiv i moći će se izložiti i na zidu i na podu.

"Još nije odlučeno gdje će biti prezentiran. Postoji volja da se vrati na mjesto na kome je ranije bio, ali to podrazumijeva izgradnju adekvatnog prostora. U svakom slučaju najvažnije je da mozaik bude spašen od daljeg propadanja. Konzervacija će se raditi u Budvi, jer stanje mozaika ne dozvoljava transport. Planrano je da radovi traju 120 radnih dana, a mozaik će konzervirati stručni tim Centra za konzervaciju i arheologiju, konzervatori Centralnog instituta za konzervaciju iz Beograda i stručnjaci iz Republičkog zavoda za zaštitu spomenika Srbije, kao i kolege iz Muzeja u Budvi. Za projekat je izdvojeno 100 hiljada eura, kaže Čelebić.

Da će konzervatori imati pune ruke posla i da je riječ o vrlo komplikovanom poduhvatu, može se vidjeti i na fotografiji koju naš portal objavljuje, gdje se vide fragmenti antičkog mozaika nasloženi jedan na drugi. Nesumnjivo da će biti potrebno ulažiti veliki trud, znanje i strpljenje, kako bi se složile kockice mozika iz budvanske vile urbane, a koji je i svojevrsna priča o našem nemaru prema nasljeđu, koja se, poslije mnogo godina, na neki način ispravlja.

Portal Analitika