Krivokapić je, nakon sastanka sa ministrom ekonomije Vladimirom Kavarićem, novinarima rekao da na sjednici Vlade nije određena suma, ni ukupan iznos socijalnog programa jer se ne zna ko će biti budući potencijalni investitor i kakvi su njegovi planovi, odnosno da li će biti još viška zaposlenih ili će biti potrebno još dodatnih ljudi.
“Sindikat ostaje da pravi kriterijum dok se ne utvrdi konačan višak zaposlenih u KAP-u”, kazao je Krivokapić.
Prema njegovim riječima, što se tiče radnika koji su tehnološki višak, oni do daljnjeg ostaju da rade u KAP-u i čekaće rješenje odnosno prodaju fabrike.
“Odlaže se svako rješenje jer se ne zna u kom će pravcu ići rješenje KAP-a”, naveo je Krivokapić.
Kavarić je kazao da je Vlada definisala gabarite socijalnog programa, dok su kriterijumi na koji način će oni biti raspoređeni nalaze u rukama Sindikata.
On je rekao da su dobili spisak radnika i da je ono što Vladu zanima broj radnika na spisku.
„Ono što je posao Sindikata u narednom periodu jeste da definiše koji su to kriterijumi za raspodjelu onoga što im pripada u skladu sa dogovorom koji postoji između Vlade i Sindikata“, naveo je Kavarić.
On je dodao da je na sastanku sa Krivokapićem razgovarano i o dinamici isplata i da li je pametnije sačekati novog investitora imajući u vidu da će tender za KAP biti raspisan brzo.
Govoreći o penzionerima koji su ovih dana blokirali kapije Kombinata, Kavarić je rekao da se radi o grupi bivših radnika koji su dobili penzije, socijalno su zbrinuti i za koje je Vlada već imala trošak od oko 2,2 miliona eura po osnovu povezivanja radnog staža.
„S tog aspekta apelujemo da ne narušavaju javni red i mir“, dodao je Kavarić.
On je rekao da što se tiče funkcionisanja i održavanja proizvodnje u KAP-u, da je Vladina obaveza da nadoknadi razliku između tržišne cijene struje za KAP koju u ovom momentu plaća Montenegro Bonus i ona je 43,5 eura po megavatu i onoga što je iznos koji po modelu omoguæava održivost KAP-a, a to je 27 eura.
„To će biti jednostavnije kada se napravi šestogodišnji ugovor sa Elektroprivredom (EPCG) po onoj cijeni po kojoj je bila spremna da isporuči struju, u momentu kada je definisan šestogodišnji ugovor“, objasnio je Kavarić.
On je rekao da se tu ne radi o subvencijama, o tome će se govoriti ukoliko bude takvog zahtjeva investitora.
„Do sada Montenegro Bonus plaća račune, a bilo koji vlasnik KAP-a bio, ne može da izdrši tržišnu cijenu struje“, dodao je Kavarić.
Foto: cdm.me