Zakon je predložilo 20 poslanka Demokratskog fronta (DF) kao lex specialis imajući u vidu da se njime dodatno uređuje postupak prodaje kroz stečaj, u konkretnom slučaju privrednih subjekata u rudarsko-metalurškom sektoru.
Poslanik DF-a i potpredsjednik Skupštine, Branko Radulović, obrazlažući zakon rekao je da je on predložen u izuzetno teškom momentu da ne bi „sa puškama ćerali“ nekoga iz KAP-a kad preuzmu vlast.
On je poručio da ne treba ugasiti KAP nego politiku koja se u njemu vodi.
- Časnu riječ dajem onima što su opljačkali KAP da će svi odgovarati za ovo i spremiću im u Spužu pilot postrojenje, livnicu ili zavarivanje, pa neka tamo uče praktično o KAP-u, rekao je Radulović dodajući da KAP gase neznaveni ili kupljeni novinari, pojedini kupljeni profesori, stručnjaci i slično.
On je ocijenio da KAP i aluminijumska industrija ima budućnost.
- To nam je posljednja nada, ukoliko to ugasimo, nema nam spasa. Mi smo prokleta država, poručio je Radulović.
U DF-u smatraju da KAP treba da nastavi da radi u bitno drugačijim prije svega političkim uslovima i okolnostima. DF je Predlogom definisao da se KAP ne može prodavati kao imovina već isključivo kao preduzeće, kao i da ne može bilo ko da učestvuje u njegovoj kupovini.
Kupovina se mora obavljati javno, a isto tako treba da bude i dostavljanje ponuda. Ponude treba da sadrže određene uslove koji podrazumijevaju da KAP može da kupi samo strateški investitor, odnosno firma koja se bavi istom industrijom i koja ima bolje reference i rezultate i veći obrt nego KAP.
DF predloženim zakonom, kako je saopštio, ostavlja mogućnost Vladi da, ukoliko se niko ne javi na tender, sa svim elementima u reprolancu napravi određenu analizu, kako bi se vidjelo pod kojim uslovima KAP i čitav reprolanac može biti profitabilan i rentabilan.
Država može da se pojavi kao ultimativni posljednji kupac ukoliko niko ne bude htio da kupi imovinu KAP-a. Država to može da uradi uz prethodno napravljen precizan plan koji su to uslovi koji KAP čine profitabilnim i na koji rok.
Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Branko Čavor rekao je da je za tu partiju predložen zakon neprihvatljiv jer ozbijna pitanja kakva su ona koja se tiču KAP-a ne bi trebalo rješavati lex specialis-om.
- Predlogom zakona se degradira Zakon o stečaju, a i šalju se ograničenja potencijalnim investitorima i narušavaju prava povjerioca, što može dovesti do mogućnosti pokretanja postupaka pred međunarodnim sudovima, kazao je Čavor.
Predlogom zakona da se KAP ne može prodavati kao imovina već isključivo kao pravno lice, za Čavora jeste najpovoljnije ali, kako je rekao, treba imati u vidu ima li zainteresovanih da uđu u taj proces.
- U zakonu su navedeni i uslovi pod kojima treba prodati KAP. Ti uslovi su navedeni korektno i taj dio priče je potreban KAP-u, ali ti uslovi su tako koncipirani kao da prodajemo predzeće u dobrom stanju, a ono nije u dobrom stanju, rekao je Čavor.
Strahinja Bulajić iz DF-a je saopštio da se zakon ne tiče samo KAP-a veæ i Rudnika boksita, Elekroprivrede (EPCG) i niza drugih preduzeća koji su na bilo koji način povezani sa KAP-om.
- Mnogo je indicija koje upućuju na to da će KAP ipak biti ugašen. I Boksiti će ubrzo biti pod stečajem, a dalju sudbinu možemo jednostavno da naslutimo, ocijenio je Bulajić.
Poslanik Socijalističke naroodne partije (SNP) Aleksandar Damjanović podsjetio je na aprilske skupštinske zaključke u vezi rješavanje problema u KAP-u koje je zajedno sa amandmanima predložila ta pratija.
On je naveo da nije ispunjen zaključak koji je podrazumijevao da se izradi studija dugoročne održivosti i razvoja aluminijumske industrije Crne Gore, kao i da je Državna revizorka institucija (DRI) prekinula reviziju dugovanaja aluminijumske kompanije.
- Moje dileme u odnosu na sadašnji Zakon o stečaju jesu da ga ovim lex specialis-om suspendujemo odnosno njegove pojedine odredbe, rekao je Damjanović.
U tekstu zakona se navodi da u toku stečajnog postupka država Crna Gora ima pravo preče kupovine i da ga zadržava do zaključenja ugovora sa strateškim investitorom.
Za Damjanovića je sporan član predloženog teksta zakona u kojem se kaže da će, ako se na ponovljenom postupku javnog oglašavanja ne pojavi nijedan strateški investitor ili ako se javi investitor čija ponuda ne ispunjava uslove, stečajni upravnik pokrenuti postupak prodaje neposrednom pogodbom sa crnogorskom Vladom kao posljednjim kupcem.
- Sa ovakvom Vladom nemojte da predlažete neposrednu pogodbu, poručio je Damjanović.
Poslanik Socijaldemokratske partije (SDP), Damir Šehović, rekao je da je vođenje pogrešne politike u slučaju KAP-a koštalo par stotina prosutih miliona eura.
On smatra da najbolja stvar predloženog zakona nije njegova suština, već to što će on poslužiti kao odličan povod da se još jednom otvori priča o KAP-u.
Šehović je podsjetio da je predsjednik Odbora direktora Montenegro Bonusa, koji je u julu preuzeo upravljanje KAP-om, Darko Uskoković, nedavno na njegovo pitanje koliko je KAP od uvođenja stečaja do danas napravio gubitaka, odgovorio da je te podatke neozbiljno komentarisati.
- KAP će od uvođenja stečaja u julu pa do kraja ove godine napraviti gubiike ravne cifri od šest miliona eura. Gubitak po osnovu krađe struje iznosi sedam miliona eura, od čega su tri miliona u julu već plaćena Montenegro Bonusu, precizirao je Šehović.
On je dodao da će KAP za nešto više od pola godine koštati građane punih 13 miliona eura.
- To je sakrivena činjenica od parlamenta. To je duplo više od godišnjeg prihoda po osnovu kriznog poreza i pola od onoga što je penzonerima ove godine uzeto od zamrzavanja penzija, poručio je Šehović.
SDP je, kako je saopštio Šehović, uspio da istjera Centralno evropsku aluminijumsku kompaniju (CEAC) iz KAP-a.
- Stečaj ne smije da bude paravan za novo izvlačenje novca od građana. Stečajni postupak u najskorijem roku treba privsti kraju jer on mjesečno košta nekoliko miliona eura, rekao je Šehović.
On je dodao da će ta partija amandmanski djelovati i tražiti da Skupština daje konačnu riječ o tome hoće li se i kome prodati KAP, kao i hoće li ga ili neće kupiti država.
Predstavnici predlagača su saopštili da će prihvatiti taj amandman.
Poslanik Pozitivna Crna Gora Goran Tuponja rekao je da je vladajuća koalicija napravila ozbiljnu štetu u vezi KAP-a, jer trenutno ne postoji izvještaj o stanju u fabrici, kao ni podaci o procjeni imovine, dok je DRI prekinula postupak revizije.
On tvrdi da je zakon u sadašnjoj formi nesprovodiv i da trenutnu situaciju može vratiti nekoliko koraka unazad.
Iz Pozitivne su saopštili da, s obzirom da predloženi zakonski tekst dolazi od opozicije, neće glasati protiv već će biti uzdržani.
Poslanik Bošnjačke stranke Almer Kalač nije se složio sa ocjenom Radulovića da ukoliko KAP ne radi Crna Gora nema privrednu budućnost.
- Da se u ostale privredne grane ulagalo 20 odsto onoga u KAP-u, one bi itekako radile, poručio je Kalač.
On je dodao da su u toj partiji protiv gašenja firmi i ukidanja radnih mjesta, ali i protiv toga da neka preduzeća i radnici budu povlašćeni kao što je to sluačaj sa radnicima KAP-a.
Milutin Ðukanović iz DF-a je rekao da se Vlada specijalizovala za uvođenje stečaja i bankrota u Crnoj Gori.
- Najbolje bi bilo kada bi Vlada samu sebe uvela u stečaj, jer bi tako spasila ekonomiju od posrnuća, kazao je Ðukanović.
Državni tužilac, kako je poručio, do dana današnjeg nije saopštio koja su sve krivična djela napravljana prilikom uništenja KAP-a i Rudnika boksita.
Ðukanović je rekao da su svi koji su poslovali sa KAP-om ostvarili pozitivan bilans, samo je KAP propadao.
Posanik DF-a Milan Knežević rekao je da nema spasa KAP-a dok neko ne završi u zatvoru za ono što se dešavalo u toj fabrici.
- Kap po kap i tako godinama dok nas nije udarila kap od milijardu i više dugova koje moramo da vratimo, zaključio je Knežević.
Izvor: MINA; foto: ekapija.ba