Krivično vijeće trebalo bi u roku od 48 sati da odluči da li će preinačiti Bašovićevu odluku ili će mu predemt ponovo biti vraćen na izjašnjenje.
Sudija Bašović juče je donio rješenje kojim nije uvažio preporuke krivičnog vijeća Višeg suda da uvaži zahtjev tužilaštva i Osmanagiću odredi pritvor. On je u rješenju, u koje je Portal Analitika imao uvid, na šest sitno kucanih strana detaljno obrazložio zašto mu je neprihvatljiv zahtjev tužilaštva.
U polemiku u slučaju Osmanagić već nakon prve odluke sudije Bašovića da ga pušti na slobodu u četvrtak veče, uključila se i stručna javnost. Ministar unutrašnjih poslova Raško Konjević saopštio je te večeri da će inicirati sjednicu Sudskog savjeta na kojoj bi se raspravljalo o radu pojedinih sudija. Predsjednica Udruženja sudija Hasnija Simonović sjutradan mu je odgovorila da se to može tumačiti kao pritisak na sud, ali i dodala da takva inicijativa može biti materijalno osnov za pokretanje disciplinskog postupka – ali ne i povod za javno komentarisanje kvaliteta rada sudija.
Član Sudskog savjeta i poslanik Socijalističke narodne partije Neven Gošović juče je Portalu Analitika kazao da je inicijativa Konjevića neprimjeren uticaj na nezavisnost i samostalnost sudstva, a Konjević mu je danas, u izjavi za naš portal, uzvratio da nije tačno da je komentarisao konkretnu odluku sudije, te da se zamjenom teza želi nametnuti da, u funkciji ministra unutrašnjih poslova, on navodno pravi pritisak na nezavisnost suda.
- Nije valjda jeres javno predložiti da Sudski savjet razgovara o problemima i principima odgovornosti sudija u njihovom radu. S obzirom na to da Gošović već više godina sjedi u Sudskom savjetu, bilo bi normalno da on ističe probleme i pokreće procedure za njihovo rješavanje jer je i on, s obzirom na funkciju, odgovaran za stanje u sudstvu. Možda sam preuzme inicijativu pa o rezultatima svog dugogodišnjeg rada u Sudskom savjetu upozna kolege poslanike u Skupštini Crne Gore – rekao je Konjević.
Armin - Muša Osmanagić uhapšen je u srijedu zajedno sa suprugom Ljiljanom (31) zbog sumnje da su preko svoje firme „Paladijum“, tokom četiri godine, oprali nešto više od 72.000 eura ilegalnim organizovanjem igara na sreću u automat-klubu „Bar 2“. Policija je tada najavila i da će inicirati finansijsku istragu kako bi se utvrdilo porijeklo 340.000 eura koje je Osmanagić uložio u nekretnine. Tužilac je u srijedu veče nakon saslušanja, Ljiljanu Osmanagić puštio da se u daljem postupku brani sa slobode. Za njenog supruga zatražio je pritvor zbog mogućnosti bjekstva, uticaja na svjedoke, zbog visine zaprijećene kazne te bojazni da može ponoviti krivično djelo. Sudija Bašović, međutim, smatra da nema razloga da se osmanagiću ni po jednom od ovih osnova odredi pritvor, a izrazio je i sumnju u osnovanost pokretanja postupka protiv Armina Osmanagića, navodeći da se zahtjev za sprovođenje istrage bazira na pretpostavkama.