Zahvaljujući ovom Muzeju, napokon bi se stvorila prava slika o tom vremenu i građanima bi bile jasne okolnosti pod kojima je Crna Gora izgubila svoju državnost, kao i izdajma iz toga vremena. Na isti način bi imali mogućnost saznati sve u vezi Mojkovačke bitke i raznim zločinima u toku i nakon rata, smatraju u Pokretu vladavine prava.
U saopštenju koje je poslato Portalu Analutika, navodi seda je poznato da je patriotizam tema koja je uvijek aktuelna, a s obzirom da u školama nijesmo učili onu istoriju koja je bliska istini, kao i da CANU nema kapaciteta da uradi Enciklopediju Crne Gore, ,,Pokret za časno Cetinje“ smatra da je ovaj muzej neophodno što prije otvoriti. Takođe je poznato da skoro pola poslanika u Skupstini Crne Gore posjeduje skromno poznavanje istorije svog
Naraoda, tako da bi ovo morali podržati radi ličnog lutanja, jer ne postoji veće bruke i sramote nego pisati istoriju nekog drugog naroda, a ne znati ništa o svojoj.
PVP se zalaže da crnogorski parlament poništi odluke Podgoričke Skupštine iz 1918. godine.
„Smatramo da bi se na taj način ispravila istorijska nepravda, koja je učinjena Crnoj Gori i da bi taj najveći poraz u istoriji Crne Gore dobio pravni odgovor. Ovo bi ujedno bila i poruka za generacije koje dolaze, jer je sloboda najveće bogatstvo koje imamo. Odlukama Podgoričke skupštine je neustavno i nezakonito ukinuta crnogorska država, a s pozivom na te odluke crnogorska crkva neustavno prisajedinjena srpskoj. Poništenjem ove odluke poništava se i akt o nasilnom ukidanju crnogorske crkve koji je proizišao iz odluka Podgoričke skupštine. Kao patriotski pokret koji se bori protiv nepravde, u cilju zazivljavanja vladavine prava u Crnoj Gori, ovo smatramo svojim dugom prema državi Crnoj Gori", navodi se u saopštenju.
Na slici : Spomenik Božićnim ustanicima u Bajicama