U Podgorici je danas organizovana konferencija "Evropsko građanstvo kao osnov evropskih integracija", koja je završni događaj u okviru projekta "EU Info Bus – na putu ka EU", koji sprovodi Centar za građansko obrazovanje CGO, u saradnji sa nevladinom organizacijom Natura iz Kolašina i Fondacijom Friedrich Ebert, uz podršku Delegacije EU.
U okviru projekta, koji je trajao 11 mjeseci, organizovane su posjete Cetinju, Danilovgradu, Kolašinu, Mojkovcu, Nikšiću i Podgorici, koje su, kako je naveo Drobnič, posvjedočile da građani snažno pozdravljaju evropske integracije, ali da nijesu u potpunosti upoznati sa samim procesom, politikama i standardima EU, prenosi agencija MINA.
"Zbog toga je od suštinskog značaja da se građanima sve informacije, koje se tiču integracionog procesa, predstave na jednostavan i razumljiv način. U tom pogledu, crnogorske vlasti imaju veoma značajnu ulogu. One vode proces pregovora i moraju prepoznati nedoumice građana i pokušati da im približe kako funkcioniše EU", kazao je on.
Prema riječima Drobniča, vlasti treba da objasne građanima kako funkcionišu evropske intitucije, koja su prava i obaveze država članica Unije, kao i koje su evropske vrijednosti.
Govoreći o konceptu evropskog građanstva, on je pojasnio da svaki građanin EU uživa set prava definisanih ugovorom o EU, uključujući i pravo slobodnog kretanja i boravka u drugoj državi članici, i pravo da podnese peticiju Evropskom parlamentu, ali da evropski građani često nijesu upoznati sa pravima.
Izvršna direktorica CGO Daliborka Uljarević poručila je da su se, putujući crnogorskim opštinama, uvjerili da su integracije neophodne.
"Ne samo evropske integracije, već i crnogorske. Opštine moraju mnogo više međusobno sarađivati, mnogo više biti upućene jedna na drugu, upoznavati se i integrisati u zajednički evropski okvir", poručila je ona.
Prema riječima Uljarević, EU info bus je, vizuelno i suštinski, izazvao veliku pažnju građana.
"Osim vrlo efektne poruke, autobus je sa sobom donosio ljude spremne na dijalog, razmjenu argumenata, prenošenje informacija, znanja i vještina – a to je postulat na kom se zasniva demokratizacija svakog društva, pa i crnogorskog", dodala je ona.
Milivoje Jurišić iz Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija poručio je da se ideja EU može formulisati u nekoliko riječi – dobar život građana jednog društva.
"Često se na diskusijama vodila polemika da li ima gubitnika u ovom procesu. Mislim da nema", rekao je on.
Jurišić smatra da su rezultati crnogorskog društva koji su dosad ostvareni, dobri i da uvijek može više.
Gradonačelnik Prijestonice Cetinje Aleksandar Bogdanović ocijenio da su jedinice lokalne samouprave prepoznale značaj procesa evropske integracije, dodajući da je pred njima još dosta posla.
"A najbolji recept za budućnost, bez sumnje, leži u dodatnom intenzivirnju saradnje lokalnih vlasti sa EU, njenim institucijama, ali i civilnim sektorom. Od značaja za naredni period je i međuopštinska saradnja", poručio je on.
Drobnič je ocijenio da su opštine, u ovom momentu, dovoljno uključene u proces evropske integracije.
„Jer u ovom momentu nijesu u centru pažnje, sad su u centru pažnje državni organi, sad se bavimo pitanjima iz područja vladavine prava, koja zahtijevaju aktivnosti na najvišem političkom nivou, u parlamentu“, kazao je Drobnič.
"U ovom momentu, rekao bih, opštine jesu dovoljno uključene, ali već vidimo situaciju koja će doći vrlo brzo, kad će opštine morati da budu aktivnije uključene nego što je to sada slučaj", kazao je on.
Predsjednik opštine Kolašin Darko Brajušković poručio je da suštinu procesa ne treba poistovjećivati sa materijalnom pomoći, koja je važna.
"Nijedan projekat, bez obzira na poteškoće, koji je dosad bio odobren, kad je u pitanju opština Kolašin, nije došao u pitanje zbog novca. Uvijek smo našli način da obezbijedimo novac", rekao je on, dodajući da opština Kolašin, kao ni ostale, ne bi bile u problemima kakvim je sad da je takvih projekata i procesa bilo i u ranijim godinama.
Gradonačelnik Podgorice Miomir Mugoša rekao je da u Glavnom gradu smatraju, što su i predlagali, da, zbog specifičnosti opština i različitosti uslova u kojima se živi, lokalna uprava treba da ima promjenljivo mjesto u diplomatskom predstavništvu Crne Gore u Briselu.
Predstavljajući publikaciju "Crna Gora i EU: uloga i značaj medija u procesu evropskih integracija", autorka Maja Vujašković Đureinović rekla je da se kao zaključak nameće "da je javni prostor u Crnoj Gori djelimično evropeizovan, da se temama posvećuje dosta prostora, ali da su informacije prilično oskudne, tehničke, protokolarne i izvan realnog životnog konteksta, onog što građane zanima".
Kako je kazala, izvori informisanja su ograničeni. Novinari su dovoljno obrazovani, ali fali specijalizacija i treninga, što je važno, jer je, smatra ona, polje evropskih integracija dinamično i potrebno je usavršavanje.
„Povratna informacija koju smo dobili od novinara je da je pristup informacijama dosta neefikasan, spor i birokratski i da ono što novinari često dobiju od zvaničnika je da je „Crna Gora opredijeljena da ispuni evropske standarde“, što nije dovoljna informacija za naše građane“, rekla je ona.
Portparol Delegacije Unije u Crnoj Gori Dragan Mugoša kazao je da mediji mogu donijeti jedinstvenu, dodatnu vrijednost procesu evropskih integracija tako što će građanima objasniti politiku EU, predočiti prioritetne reforme u državi, ali im približiti i komplikovani EU žargon
Prema njegovim riječima, birokratizovani rječnik koji prati proces evropskih integracija, građani gotovo da ne razumiju.
"Mnogi izrazi poput eksplanatornog skrininga ili benčmarka im zvuče rogobatn i nerazmljivo. Zato je važno da mediji prevedu te izraze, odnosno da ih pojednostave i objasne građanima šta se podrazumijeva pod njima", naveo je Mugoša.
Izvor: MINA