„Špjunirati prijatelje - to se jednostavno ne radi“, rekla je ona po dolasku na dvodnevni samit lidera Evropske unije, gdje će ovo, kako se veruje, biti glavna tema dnevnog reda.
Njemačka vlada juče je zatražila objašnjenje od američkog predsjednika Baraka Obame o navodima da je američka obavještajna služba prisluškivala Merkelin mobilni telefon.
I ostali lideri zemalja EU izrazili su zabrinutost zbog navoda o prisluškivanju, prenio je BBC.
Špijuniranje prijeti da zasijeni pregovore u EU o ekonomiji i migracijama.
Vašington, međutim, danas nije želio da se izjasni da li su SAD špijunirale Merkelovu. Portparol Bijele kuće Džej Karni rekao je da se "Bijela kuća neće baviti pojedinim optužbama koje su nedavno iznijete u javnosti".
Obama je ranije uvjerio Merkelovu da SAD ne prate i ne prisluškuju njene komunikacije.
Brazilska predsjednica Dilma Rusef kritikovala je danas Sjedinjene Američke Države zbog špijuniranja Angele Merkel i založila se za "jasna pravila" kojima se reguliše funksionisanje interneta i sprečavanja zloupotreba.
"Niko, nijedna demokratska zemlja, neće dozvoliti ovakvu povredu suvereniteta i ljudskih i građanskih prava", rekla je Rusef i dodala da očekuje sve jaču reakciju zemalja pogođenih prisluškivanjem Vašingtona, prenijela je agencija AFP.
Rusef je navela da joj je američki predsjednik Barak Obama obećao "evaluaciju i usvajanje mjera kao odgovor", međutim obrazloženje američke Nacionalne bezbjednosne agencija (NSA) za prisluškivanje kao potrebu u borbi protiv terorizma se "ne uklapa".
"Obrazloženje (NSA) se ne uklapa u moj stav niti mislim da se uklapa u slučaj 'praćenja' mobilnog telefona (Merkelove)", izjavila je Rusef.
(antenam.net)