Svijet

Odlazak Blumberga: Kraj jedne ere

2410-Blumberg-pocetna
N
akon 12 godina vladavine, upravljanje čuvenom „Velikom jabukom“, Majkl Blumberg prepustiće najvjerovatnije demokrati Bilu de Blaziju. Ipak, poznati gradonačelnih Njujorka ostavio je kontroverzan i neizbrisiv trag u gradu koji je vodio.

Odlazak Blumberga: Kraj jedne ere
Portal AnalitikaIzvor

 

Među Blumbergovom „zaostavštinom“ su i zabrana pušenja, novi parkovi i biciklističke staze, smanjenje kriminala i ulaganje u kulturu. Istorija neće zaboraviti ni građevinsko ludilo: tokom njegovog mandata, uprkos dubokoj recesiji, glavni finansijski centar Amerike, je dobio 40.000 novih zgrada. Istraživanje koje je urađeno u avgustu ove godine, pokazalo je da većina Njujorčana misli da je Blumberg favorizovao bogate, te da je zaboravio sve osim Menhetna, kao i da je grad postao preskup. Da se kandidovao po četvrti put, 57 procenata ispitanih mu ne bi dalo glas.

Kada su ga nedavno pitali koji bi savjet dao mladima kako bi uspjeli u životu, Majkl Blumberg je odgovorio: “Dolazite na posao ranije, jedite ručak u kancelariji i radite do kasno.”

Bloomberg-2

Gospodin koji je sam napravio milijarde i gradonačelnik na kraju svog trećeg mandata je, tokom proteklih 12 godina, ostavio kontraverzan i neizbrisiv trag u Njujorku. Zaljubljen u igru velikih brojeva, Blumberg je zabranio pušenje, pravio parkove i biciklističke staze, smanjio kriminal i lično, naročito u vremenima izbora, nesebično ulagao u kulturu. Istorija neće zaboraviti građevinsko ludilo: tokom njegovog mandata, uprkos dubokoj recesiji, Njujork je dobio 40 hiljada novih zgrada. Od kvarta gdje se nalazi novi Svjetski trgovinski centar i zapadne strane Menhetna, preko centralnog Harlema pa sve do Kvinsa i Bruklina, poziraju moderni kondominijumi, namijenjeni, čini se neograničenoj, globalnoj potražnji. A da stvari budu jasnije: prosječna cijena dvosobnog stana na Menhetnu je, već odavno, preko milion dolara.

Gradonačelnik Blumberg Njujork doživljava kao “luksuzni proizvod” koji je, samim tim, skup za održavanje. Osnovni princip njegove filozofije vladanja glasi: dovesti što veći broj bogatih ljudi i kompanija koji će, preko poreza, plaćati sve gradske račune. Tek onda, tvrdi Blumberg, ima smisla razgovarati o tome kako kreirati zdraviji, pametniji, ljepši i sigurniji grad.

Bloomberg-3

A kako Njujorčani vide proteklih 12 godina najbolje oslikava istraživanje Njujork tajmsa iz avgusta ove godine. Većina misli da je Blumberg favorizovao bogate. Sedamdeset odsto kaže da je gradonačelnik zaboravio sve osim Menhetna. Osamdeset pet procenata ispitanih tvrdi da je grad za njih postao preskup, a istovremeno, 64 odsto građana želi da ostane u Njujorku. Da se Majkl Blumberg kandidovao po četvrti put, 57 procenata ispitanih mu ne bi dalo glas.

Istraživanje pokazuje dubok osjećaj razočaranosti stanjem javnog obrazovanja, koje je Blumberg, od samog početka, stavio u centar svoje politike. Rad policije, iako uspješan, ne podržava 47 procenata ispitanih. Dvanaestog avgusta ove godine, federalna sutkinja, Šira Šendlin, je procijenila da je dominantna taktika njujorške policije “indirektno rasno profilisanje” Afro-Amerikanaca i Hispanika. Sud je naredio, prvi put u istoriji grada, imenovanje nezavisnog posmatrača policijskih aktivnosti, a Blumberg obećao žalbu.

Bill-de-Blasio-sa-porodicom

Najveći problem su preskupe rente koje diktiraju sveopšti rast cijena. Uz dugogodišnju stagnaciju primanja, siromašni, kojih je, zvanično 46 odsto i srednja klasa, su na izmaku snaga. Izbori za novog gradonačelnika su 5. novembra. Apsolutni favorit, budući gradonačelnik, demokrata Bil de Blazio, dolazi sa realnim predizbornim sloganom, odnosno, “pričom o dva grada”. Ova referenca na roman Čarlsa Dikensa, o teškom životu francuskih seljaka neposredno pred revoluciju, perfektno oslikava dominantni duh današnjeg Njujorka. U legendarnom gradu imigranata, osim bogataša i turista, svi ostali imaju dovoljno razloga za egzil.

Bloomberg-4

Era Blumbergove vladavine je počela nakon rušenja Svjetskog trgovinskog centra, dok je Njujork još bio na koljenima. Gradonačelnikov drugi mandat je obilježio slom berze i duboka recesija. Treći mandat, po mnogima suvišan, je pri kraju i Njujork je željan promjene. Voljeli ga ili ne, jedan je Majkl Blumberg i konačni sud o proteklih 12 godina će dati vrijeme. Sreća je, što je, zakonom zaštićeni, legendarni Hotel Plaza, odnosno, njujorški ekvivalent titogradskog Hotela “Crna Gora”, preživio i ovog gradonačelnika. Teško podnošljiva kontradikcija je, što je grad, nakon Blumberga - nikad ljepši i nikad teži. A jedino sigurno obećanje je, da će Njujork, i poslije 5. novembra, bit’ ka’ vazda - fikcija i adikcija.

Nikola Đurković

Portal Analitika