Tokom svemirske trke 60-ih godina prošlog vijeka, NASA je bila suočena sa velikim problemom. Astronautima su bile potrebne olovke koje bi mogle da pišu u vakumu svemira. NASA je odmah započela sa rješavanjem ovog problema.
Po cijeni od 1.5 miliona dolara ovaj problem je riješen „olovkom za astronaute“.
Rusi su bili suočeni sa istim problemom. Riješili su da koriste običnu hemijsku olovku. Iako ovo zvuči kao sjajna priča, ništa od ovoga se nije desilo. NASA je originalno koristila olovke u svemiru, ali one ostavljaju određene stvari u prostoru kada plutaju u nultoj gravitaciji kao što je grafitna prašina, a i zapaljive su.
Onda su naučnici pokušali da nađu drugo rješenje. Nezavisno od NASA-e, kompanija Fisher počela je razvoj olovke koja bi mogla da se koristi u ekstremnim uslovima.
Pol Fišer i njegova kompanija navodno su uložili milion dolara kako bi stvorili ono što je danas poznato kao svemirska olovka. Nijedan dolar investicija nije došao iz NASA-e - agencija se u projekat uključila tek kada je olovka stvorena.
Nakon testiranja, NASA je naručila 400 ovih olovaka koje su trebale da budu korišćene u svemirskim misijama po cijeni od 1.000 dolara. Rusija se prebacila na korišćenje ovih olovaka godinu dana kasnije.
B92