On nije mogao dati procjenu koliko bi ovaj složeni stečajni postupak mogao trajati,
ali, kako je kazao Vijestima, od 8. jula ove godine, kada je pokrenut stečajni postupak, i sud i stečajna uprava sve su uradili da u najkraćem roku počne prodaja imovine KAP-a.
“Isključivo od kupca zavisi da li će u KAP-u biti nastavljena proizvodnja ili ne”, rekao je Rakočević.
U narednih 15-tak dana slijedi procjena imovine KAP-a, a potom i oglašavanje njegove prodaje što je stečajni upravnik Veselin Perišić krajem prošle sedmice i najavio.
Proglašenja bankrota Kombinata aluminijuma podrazumijeva njegovu prodaju kao pravnog lica ili prodaju njegove cjelokupne imovine. I u jednom i drugog slučaju obaveze prema povjeriocima će se izmirivati iz stečajne mase, onoliko koliko bude moguće.
Kombinat aluminijuma u stečajnom postupku imao je oko 2,2 hiljade prijava potraživanja od kojih je osporeno oko 840 potraživanja.
“U narednih 30-tak dana očekujemo da će se u parničnom referatu suda broj predmeta povećati sigurno za oko 800, odnosno, u najboljem slučaju za oko 600 predmeta, pod uslovom da jedan broj predmeta, na predlog stečajnog upravnika
KAP-a, preuzme Centar za medijaciju (posredovanje)”, dodao je Rakočević.
Na kraju prošle godine u podgoričkom Privrednom sudu bilo je ukupno oko 3,44 hiljade neriješenih predmeta, a tokom devet mjeseci ove primljeno je oko 13,2 hiljade novih.
Tokom prva tri kvartala, radilo se na ukupno 16,64 hiljade predmeta.
Riješeno je 13,28 hiljada predmeta, a neriješeno oko 3,36 hiljada.
»Sud je riješio 80 odsto ukupnog broja predmeta, a broj neriješenih predmeta odgovara dvomjesečnom prilivu što znača da je sud tokom ove godine zadržao ažurnost u radu, prema standardima EU«, kaže Rakočević.
U parničnom i izvršnom referatu, gdje se donose rješenja o prinudnoj naplati dugova, bilo je oko 12 hiljada predmeta, što je otprilike na nivou uporednog perioda prošle godine.
»Oko 80 odsto presuda ovog suda je potvrđeno, procenat ukinutih sudskih odluka u ovom period je 18 odsto, uz dva odsto preinačenih. Trajanje sudskih postupaka je smanjeno, tako da se 60 odsto predmeta rješava tokom tri mjeseca, 75 odsto
predmeta za šest mjeseci, a 80 odsto u periodu do godinu«, dodao je Rakočević.
Statistiku, donekle kvari to što u Privrednom sudu i dalje ima 200 starih predmeta,
koji su stariji od 2011. godine i ranije.
»Preduzimamo mjere za ažurnije rješavanje tih predmeta i sudije sada imaju obavezu da svakog mjeseca obavještavaju sud o tome što su preduzeli u cilju njihovog r ješavanja i zakazuju ročišta u kraćim rokovima”, rekao je Rakočević.
Tokom prvih devet mjeseci broj stečajnih predmeta povećan je oko 22 odsto u odnosu na uporedni period prošle godine.
Tokom devet mjeseci ove godine u sudu su bila 333 stečajna predmeta.
“Uz povećan broj zahtjeva za pokretanje stečajeva povećana je i složenost u tim predmetimo, posebno u onim koji su primljeni tokom posljednja tri mjeseca”, kazao je Rakočević.
Prema njegovim riječima, radi se o nenaplaćenim potraživanjima u izuzetno velikim iznosima, neizmirenim obavezama po osnovu bankarskih kredita, višemilionskim obavezama po osnovu neplaćenih poreza i drugih javnih prihoda.
U ovoj grupi su Kombinat aluminijuma sa svojim zavisnim društvima, zatim i stečajni predmeti za Pantomarket, DukljuRibnica, Jadran Bar, Zavod za izgradnju Bara, Lipu Cetinje.
“U ovom trenutku svega je četvoro stečajnih sudija i ja kao, predsjednik suda, peti. Taj broj u ovom trenutku ne može odgovoriti broju primljenih predmeta, tako da ćemo kroz dopunski raspored sudija morati dodatno da ojačamo rad u ovom referatu”, kaže Rakočević.
On je dodao da je broj riješenih stečajnih predmeta povećan 15 odsto u odnosu na uporedni period prošle godine, ali da je znatno veći priliv predmeta zahtijevao dadatno angažovanje sudija.
(MINA-BUSINESS)