Gvozdenović se danas u Briselu susreo sa Jos Delbekeom, Generalnim direktorom za klimatsku akciju Evropske komisije, tokom kojeg je informisao sagovornika o tekućim aktivnostima Vlade Crne Gore u oblasti zaštite životne sredine sa akcentom na oblast klimatskih promjena.
On je takođe naglasio aktivnosti koje su vezane za propise iz tzv. klimatsko energetskog paketa, a posebno u kontekstu procesu pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji.
- Gvozdenović je upoznao Delbekea i sa nedavnom Odlukom Vlade Crne Gore da formira Nacionalni savjet za održivi razvoj i klimatske promjene, kao i činjenicom da je trenutno u pripremi Drugi nacionalni izvještaj o promjeni klime, te planovima u vezi sa izradom Nacionalne strategije u oblasti klimatskih promjena u Crnoj Gori do 2030.godine, saopšteno je iz Ministarstva održivog razvoja i turizma.
Delbeke je konstatovao značaj ispunjavanja tzv. "mjerila“ koja se očekuju u Izvještaju o skriningu, te pohvalio dosadašnje napore Crne Gore u integrisanju ove globalno značajne oblasti u svakodnevne aktivnosti.
Sagovornici su zaključili da se dosadašnja saradnja Crne Gore sa Evropskom komisijom EK pokazala uspješnom, a Gvozdenović je izrazio nadu da će naša država i ubuduće imati tehničku i stručnu podršku Generalnog direktorata za klimatsku akciju.
Tokom susreta sa Komesarom za životnu sredinu EU Janezom Potočnikom, Gvozdenović je iskazao snažnu političku posvećenost politici životne sredine, naročito u procesu integracije naše države u EU.
Ministar je sagovornika informisao i o sprovedenim i tekućim aktivnostima, pri čemu je posebno naglasio činjenicu da je gotovo 60 odsto zakonodavnog okvira usklađeno sa EU Direktivama i Uredbama, te da je, kada je riječ o infrastrukturnim projektima u posljednjih 10-ak godina, uloženo oko 168 miliona eura čime je izgrađeno je oko 75 kilometara vodovodne i kanalizacione mreže i 100 kilometara regionalnog vodovodnog sistema.
Gvozdenović je istakao da će se budući razgovori oni odnositi na oblasti u kojima postoji najveća neusklađenost, kao i potreba infrastukturne izgradnje, poput industrijskog otpada i upravljanja otpadom i otpadnim vodama, te da će posebna pažnja biti posvećena jačanju administrativnih kapaciteta i jačanju finansijske podrške projektima iz oblasti životne sredine, prvenstveno kroz programiranje IPA 2014-2020.
Sagovornici su se složili da je Crna Gora ostvarila značajan napredak u ovoj oblasti, te da je dalja saradnja državnih i lokalnih institucija, nevladinih organizacija kao i samih građana neophodna u procesu daljeg pristupanja države EU.
Ministar je istakao da je iniciranje daljih projekata u ovoj oblasti od velikog značaja, te da Crna Gora računa na nastavak dosadašnje saradnje sa Evropskom komisijom, posebno kod definisanja tzv. tranzicionih perioda koji se uglavnom kandiduju u poglavlju 27.
Tokom sastanka ministra Gvozdenovića sa predstavnicima Generalnog Direktorata EK za proširenje Alehandrom Kas Granhe i Dirkom Langeom, razmijenje su informacije o skrining izvještaju, korištenju sredstava kroz IPA fondove, potencijalnim projektima, te perspektivama budućeg razvoja.
Takođe ministar se susreo i sa Nevenom Mimicom, Komesarom za zaštitu potrošača.