Abiznis

MBA: Viši porezi ne podstiču razvoj biznisa

mba
P
redlozi Radne grupe koju je formiralo Ministarstvo finansija predstavljaju novu, ozbiljnu barijeru razvoju biznisa i narušavaju teško stečeni ugled koji Crna Gora ima kao investiciona destinacija. Ovakvi potezi i mjere nijesu na liniji privlačenja domaćih i stranih investitora, ocijenjeno je iz Montenegro biznis alijanse.

MBA: Viši porezi ne podstiču razvoj biznisa
Portal AnalitikaIzvor

Naprotiv. Pet varijanti progresivnog i proporcionalnog poreza na dohodak fizičkih lica, odnosno poreza na plate i dvije varijante proporcionalnog oporezivanja dobiti pravnih lica, kako se navodi u saopštenju, predstavljaju novi namet za firme.

- Problem nelikvidnosti već je dugo glavni problem crnogorske ekonomije. Da li na ovaj način pomažemo njegovom rješavanju? Takođe, sve uspješne kompanije svoje poslovanje zasnivaju na višegodišnjem biznis planu koji je napravljen uzimajući u obzir postojeće poreske stope. Promjena ambijenta na ovaj način kod biznisa stvara osjećaj nesigurnosti. Iz tog razloga, rokovi za planiranje se skraćuju, čime se u pitanje dovode i potencijalne investicije i otvaranje novih radnih mjesta. MBA nikako ne može prihvatiti povećanje poreskih stopa, jer je njen stav po tom pitanju jasan i nedvosmislen: svako povećanje poreza može samo da oteža poslovanje ljudima iz biznisa, navode iz MBA.

U MBA razumiju potrebe Vlade da obezbijedi dodatna sredstva neophodna za funkcionisanje javnog sektora, ali da li baš na ovaj način, treba dobro razmisliti.

- Jer, ima prostora da se obezbijede dodatna sredstva kroz dalje smanjenje sive ekonomije, smanjenje broja zaposlenih u javnom sektoru, dalje smanjenje svih troškova gdje je to realno učiniti itd. Prije razmatranja predloga o promjeni poreskih stopa, neophodno je uraditi procjenu obima i formi sive ekonomije. Dodatne prihode za budžet prije svega treba tražiti u proširivanju osnovice i uvođenju u formalne kanale postojeću sivu ekonomiju. U suprotnom, kažnjeni su oni koji su uredne platiše poreza. MBA je uvijek bila otvorena za saradnju sa svim relevantnim subjektima koji odlučuju o stvaranju što kvalitetnijeg poslovnog ambijenta, pa naravno i u konkretnom slučaju. Jer, njen glavni cilj je bio i ostao, što brži razvoj privatnog sektora u Crnoj Gori i povećanje standarda njenih građana, zaključuje se u saopštenju.

 

 

Portal Analitika