Za osiguranje je potrošeno 10.000 eura, za transport 6.000, za procjene 18.000, dok su ostali troškovi iznosili još oko 6.000 eura.
Država od oduzete imovine mjesečno prihoduje oko 4.000 eura, ali zarada, po riječima zamjenika direktora Uprave za imovinu Osmana Nurkovića, nije glavni cilj.
- Važnije je upošljavanje radnika, kao i eliminacija troškova čuvanja i održavanja objekata koji su privremeno oduzeti. Zakupac je ugovorom preuzeo obavezu da uposli radnike koji su radili u tim objektima, a to je oko 25 radnika. Takođe, Uprava za imovinu je do izdavanja u zakup imala obavezu da obezbjeđuje pomenute objekte, da ih osigurava i održava. Za te namjene do sada je izdvajano oko 4.000 eura mjesečno, a ta obaveza je prestala na dan preuzimanja te imovine od strane zakupca - kazao je Nurković.
Privremeno oduzeta Kalićeva imovina, procijenjena na 28.668.161 euro, izdata je u zakup preduzeću DOO „R&D Šped“ iz Rožaja, putem neposredno dostavljenih ponuda, jer se na dvije javne licitacije niko nije odazvao. Od oduzete imovine, u zakup jedino nijesu dati Hotel „Turjak“, koji je u izgradnji, pa nije u funkciji, i fabrika za preradu kristala, u kojoj se nalaze mašine prevaziđene tehnologije.
Nurković nije mogao da odgovori koliko državu mjesečno košta održavanje neizdate imovine jer to, kako je objasnio, zavisi od više faktora, pri čemu je ključno pitanje da li su oduzeti objekti u funkciji, tj. da li rade, ili su van funkcije. Po Nurkovićevim riječima, bitan faktor je da li su za oduzete objekte potrebna ulaganja za čuvanje i održavanje.
U dosadašnjoj sudskoj praksi Crne Gore zabilježena su tri slučaja u kojima je tužilaštvo podnijelo zahtjeve za privremeno oduzimanje imovinske koristi. Nakon opsežne finansijske istrage, prihvaćeni su prijedlozi o privremenom oduzimanju imovinske koristi u slučajevima Kalić, Šarić i Kvon, a ukupna vrijednost je procijenjena na nešto više od 45 miliona eura.
Foto: vesti-online.com